مقالات

مراقبت از موی کراتین شده در استخر

مراقبت از موهای کراتین شده در استخر

مراقبت از مو‌ی کراتین شده در استخر می‌تواند برای حفظ زیبایی و سلامتی موی شما بسیار مهم باشد. در صورتی که، مو‌هایتان کراتین شده هستند، بهتر است هنگام شنا از کلاه یا کاور مو استفاده کنید. این کاور‌ها از مو‌ها محافظت کرده و از تماس مستقیم با آب شور استخر جلوگیری می‌کنند. پس از شنا در استخر، حتماً مو‌های خود را با آب شیرین بشویید.

آب شور استخر می‌تواند به مرور زمان به مو‌ها آسیب برساند و آن‌ها را خشک و سست کند. شستشوی مختصر با آب شیرین کافیست و پس از آن می‌توانید از محصولات مراقبت از موی کراتین شده استفاده کنید. به منظور حفظ رطوبت مو‌های کراتین شده و جلوگیری از خشکی و آسیب، بهتر است از محصولات مختص مراقبت از موی کراتین شده استفاده کنید. این محصولات شامل شامپو‌ها، ماسک‌ها و مرطوب کننده‌ها می‌شوند. با استفاده منظم از این محصولات، می‌توانید مو‌های کراتین شده را نرم و لطیف نگهدارید.

مو‌ها پس از کراتین کردن نرم می‌شوند. پس از کراتین کردن، بهتر است از شامپو‌ها و محصولات مختص کراتین استفاده کنید تا اثر این فرایند را به طور مداوم حفظ نمایید. همچنین، تا حد امکان از حرارت (مانند استفاده از سشوار) و مواد شیمیایی قوی (مانند مواد حاوی آمونیاک) برای فرم دهی و خشک کردن مو‌ها استفاده نکنید. با رعایت اصول مراقبتی می‌توانید، علاوه بر شنا در استخر از مو‌های خود به خوبی مراقبت کنید. برای آشنایی کامل با روش‌های مراقبت از موی کراتین شده در ادامه این مطلب با شاهانو همراه باشید.

تاثیر آب استخر روی موی کراتین شده

کراتین مو چیست؟

کراتین مو یک فرایند مراقبتی و صاف‌کننده است که با استفاده از یک ماده به نام کراتین، به مو‌ها انعطاف‌پذیری، لطافت و براقیت می‌بخشد. کراتین یک پروتئین طبیعی است که در مو‌ها و ناخن‌ها وجود دارد و به عنوان یک عامل سازنده قوی در ساختار‌ مو عمل می‌کند. در فرایند کراتین کردن مو، از محصولات حاوی کراتین استفاده می‌شود.
هدف اصلی کراتین کردن مو، بهبود وضعیت مو‌ها است.

مو‌های خشک، سوخته و آسیب دیده با کمک کراتین می‌توانند بهبود یابند. این فرایند می‌تواند مو‌ها را نرم، صاف و براق کند. در کراتینه کردن، ابتدا مو‌ها با یک شامپو و آبرسان شستشو داده می‌شوند. سپس مو به طور کامل خشک می‌شود. در مرحله بعد کراتین روی مو‌ها اعمال می‌شود و به فرصت می‌دهیم که در مو‌ها جذب شود. در انتها، مو‌ها با استفاده از حرارت ملایم، صاف و براق می‌شوند. نتیجه این فرایند، مو‌هایی با حالت صاف و درخشان است.

آیا آب استخر برای مو‌های کراتین شده ضرر دارد؟

در پاسخ به این سؤال که آب استخر روی مو‌های کراتین شده چه تأثیری دارد؟ باید بگوییم که کلر موجود در آب استخر عمر کراتین مو را کاهش می‌دهد. کلر یک ماده شیمیایی است که برای تمیز شدن آب استخر به آن اضافه می‌شود. افراد زیادی در استخر وارد آب شده و اگر به درستی نکات بهداشتی رعایت نشود، مشکلات پوستی زیادی برای شناگران به وجود می‌آید. با این حال کلر برای مو‌های کراتین شده یک تهدید محسوب می‌شود.

کلر موجود در آب، مشکلات مختلفی مانند خشکی بیش از حد مو، ریزش مو، تغییر رنگ و پف کردن مو‌ها را به وجود می‌آورد. کسانی که مو‌های خود را کراتینه کرده‌اند، قطعاً باید به دنبال روش‌هایی برای مراقبت از کراتینه مو و افزایش ماندگاری آن باشند. هزینه کراتین مو بالاست و در صورت نادیده گرفتن این نکات، در زمان کوتاهی باید دوباره کراتینه مو را انجام داده و متحمل پرداخت هزینه اضافی شوند. کلاژن تزریق شده به مو برای کراتینه کردن، با کلر وارد واکنش شده که مو‌ها کاملاً وز شده و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند.

در واقع کلر یک ماده واکنش‌پذیر است که با پروتئین‌های موجود در موی سر وارد واکنش شده و اثرات تخریبی به جای می‌گذارد. علاوه بر کلر در آب استخر انواع نمک‌های معدنی وجود دارند. استخر‌های مختلف به ویژه استخر‌های طبیعی با آب معدنی، میزان بالایی نمک در آب دارند. نمک زیاد باعث خشکی پوست و مو می‌شود. نمک قدرت جذب رطوبت بالایی دارد و می‌تواند رطوبت مو را به خود جذب کرده و در نهایت آن‌ها را خشک کند. در نهایت تکرار شنا و رفتن به این نوع استخر‌ها باعث تغییر pH پوست سر و شوره می‌شود.

شستشوی مو بعد از استخر

معرفی چند روش مراقبت از کراتین مو قبل از استخر

برای مراقبت از موی کراتین شده در استخر باید مراقبت‌هایی را قبل از رفتن به استخر انجام بدهید. با کمک این روش‌ها احتمال از بین رفتن کراتینه مو به مقدار زیادی پایین می‌آید. اگر به درستی از مو‌های خود مراقبت کنید بعد از استخر هم می‌توانید از صافی و انعطاف‌پذیری آن‌ها که به دلیل کراتینه کردن است، لذت ببرید.

مراقبت از مو‌های کراتینه با کلاه شنا

استفاده از کلاه شنا که یک کلاه محافظ مو است، تأثیر خیلی خوبی در مراقبت از کراتینه مو دارد. این کلاه به صورتی ساخته شده که روی سر قرار گرفته و تمام مو‌های شما را می‌پوشاند. کلاه به راحتی روی سر می‌ایستد و در هنگام شنا کردن به مشکل بر نخواهید خورد. در واقع کلاه مانع برخورد کلر موجود در آب با مو‌ها می‌شود. بهترین انتخاب برای کلاه شنا از جنس سیلیکون است که از مو‌ها به خوبی مراقبت می‌کند. در پوشیدن کلاه باید تمام مو‌های خود را ببندید و کلاه را بر روی سر قرار بدهید.

حتما بخوانید  معرفی قابلیت یونیزاسیون اتو مو و مزایای آن

مو‌های خود را چرب کنید

چرب کردن مو نیز یک روش مؤثر و کارآمد در جلوگیری از وز شدن مو محسوب می‌شود. با زدن روغن به مو‌ها اصطلاحاً واترپروف شده و یک لایه محافظتی روی ساقه مو ایجاد می‌شود. با استفاده از روغن‌های طبیعی قبل از شنا اثرات مخرب کلر از بین ‌می‌روند. کلر نمی‌تواند به ساختار روغن نفوذ کند و در نتیجه هیچ آسیبی به مو هنگام شنا کردن نمی‌رسد. مو‌های رنگ شده بر اثر تماس با کلر تغییر رنگ می‌دهند که روغن مانع این اتفاق می‌شود. بهترین روغن گیاهی برای محافظت مو در آب استخر روغن نارگیل است که مرطوب‌کننده طبیعی می‌باشد.

چرب کردن و پوشاندن مو با کلاه

شستن مو‌ها

شاید برخی افراد استفاده از کلاه شنا را دوست نداشته باشند، در این حالت بهتر است قبل از ورود به استخر مو‌های خود را با آب تمیز بشویید. خیس کردن مو‌ها قبل از رفتن داخل آب استخر می‌تواند در مراقبت از مو بسیار مهم باشد. موی خیس جذب کلر بسیار پایینی دارد و مواد شیمیایی و نمک موجود در آب استخر روی مو‌های خیس تأثیر زیادی ندارند.

استفاده از نرم‌کننده مناسب

روش دیگر مراقبتی استفاده از انواع نرم‌کننده مو می‌باشد. نرم‌کننده مو به عنوان یک محصول تغذیه‌کننده شناخته می‌شود که تأثیرات مثبت زیادی روی مو به وجود می‌آورد. استفاده از نرم‌کننده مانند انواع روغن‌ها خاصیت محافظتی دارد. نرم‌کننده دور ساقه مو‌ها قرار گرفته و مانع نفوذ کلر و دیگر مواد شیمیایی می‌شود. از بهترین نرم‌کننده‌های مو که حاوی مواد طبیعی هستند، استفاده نمایید.

معرفی چند روش مراقبت از کراتین مو بعد از استخر

نکات زیادی برای مراقبت از موی کراتین شده در استخر و بعد از آن وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. بعد از بیرون آمدن از آب استخر باید از انواع روش‌های مراقبتی برای از بین بردن آثار منفی کلر روی مو استفاده کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین یک ماده مؤثر در مراقبت مو بعد از استخر است که برای مو‌های رنگ شده مناسب می‌باشد. کسانی که مو‌های خود را به رنگ‌های مختلف به خصوص بلوند در آورده‌اند، ممکن است در اثر برخورد با کلر رنگ مو‌ها به سبز متمایل شود. برای حل این مشکل می‌توانید بعد از شنا، از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کرده و ساقه مو‌ها را با آن بشویید. این محلول باید چند دقیقه روی مو بماند و بعد از آن اثرات کلر را خنثی می‌کند.

دوش بگیرید

خیلی سریع بعد از بیرون آمدن از آب استخر دوش بگیرید. اگر دوش گرفتن را به تعویق بیندازید، کلر اثرات منفی بیشتری روی موی شما به وجود می‌آورد. با یک شامپوی مناسب و آب تمیز، مو‌های خود را کاملاً بشویید تا تمام مواد شیمیایی و کلر از آن‌ها خارج شوند.

شانه کردن مو با برس چوبی

بعد از شنا باید مو‌های خود را با کمک یک برس چوبی ‌شانه کنید. برس‌های چوبی بهترین گزینه برای ‌شانه کردن مو و باز کردن گره‌های موجود در آن هستند. مو‌ها را به آرامی ‌شانه کنید تا هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نشود. با‌ شانه کردن مو خونرسانی به پوست سر افزایش پیدا می‌کند.

شانه کردن مو با برس چوبی

شستن مو با سرکه سیب

سرکه سیب یک ماده طبیعی است که با خاصیت اسیدی خود می‌تواند مو‌ها را نرم و درخشان کند. بعد از شنا باید ساقه‌های مو و حتی پوست سر را با محلول سرکه سیب و آب بشویید. سرکه می‌تواند کلر مخفی شده در مو‌های شما را به طور کامل از بین ببرد.

نکاتی طلایی برای مراقب از کراتین مو

کراتینه مو نیاز به مراقبت برای افزایش دوام دارد که نکات مراقبتی شامل:

  • کاهش مدت زمان حضور در استخر برای کم کردن اثرات نامطلوب کلر روی مو
  • استفاده از روغن‌های طبیعی برای حفظ کراتینه مو
  • استفاده از انواع روغن یا سلفون قبل از قرار دادن کلاه شنا روی سر
  • عدم شستشو مو بعد از انجام کراتین تا ۳ روز
  • عدم استفاده از سشوار برای خشک کردن مو

سخن پایانی

با توجه به نکات مراقبت از موی کراتین شده در استخر می‌توانید به راحتی از مو‌های خود مراقبت کرده و نگران آسیب به مو نباشید. اینجا در سایت شاهانو بهترین محصولات مراقبتی برای مو‌های کراتین شده در اختیار شما قرار داده شده است. می‌توانید با توجه به نوع مو‌های خود محصولات مناسب را انتخاب و خریداری نمایید. برای مشاوره و خرید کراتین مو مناسب با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

آیا آب استخر روی رنگ مو تأثیر دارد؟

بله، کلر موجود در آب استخر رنگ مو را تغییر می‌دهد.

برای شستشوی موی کراتین شده از چه شامپویی استفاده کنم؟

بهترین شامپو‌ها برای مراقبت از مو، محصولاتی هستند که فاقد سولفات باشند.

مدت زمان مناسب برای شنا با مو‌های کراتین شده چقدر است؟

سعی کنید کم‌تر از نیم ساعت در آب استخر بمانید.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *