مقالات

مراقبت از موهای کراتین شده

مراقبت از موهای کراتینه شده

اگر از آن دسته افرادی هستید که برای رهایی از شر موهای آسیب دیده خود از روش کراتینه استفاده کرده اید در این مطلب با ما همراه شوید تا شما را با روشهای مراقبت از موهای کراتین شده بیشتر آشنا کنیم. شاید هم برای کراتینه کردن موهای خود تردید دارید و می‌خواهید ابتدا درباره محافظت از موها بعد از انجام کراتینه مو اطلاعات خود را تکمیل کنید و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرید.

هر چند کراتینه یک روش رایج و پرطرفدار برای لختی و برطرف کردن حالت وزی موهاست اما کار به همین جا ختم نمی‌شود؛ به نحوی که مراقبت از موهای کراتین شده و روش‌‌های شستشوی مو بعد از کراتین در حفظ ظاهر زیبای مو و دوام و ماندگاری اثر مواد کراتینه بسیار مهم است. پس برای تکمیل اطلاعات خود در این مطلب از سایت شاهانو بزرگترین عرضه کننده محصولات تخصصی مو تا پایان همراه شوید.

اولین نکته برای مراقبت از موهای کراتین شده

قبل از آنکه به روش‌‌های مراقبت از موهای کراتین شده بپردازیم لازم است این نکته را به شما یادآوری کنیم که اگر هنوز برای کراتین موهای خود اقدام نکرده اید حتماً برای انجام این روش به آرایشگاه معتبر که دارای تجربه و تخصص لازم است مراجعه کنید. اگر می‌خواهید از مواد کراتینه مو در منزل استفاده کنید و خودتان موهایتان را کراتین کنید توجه داشته باشید که هر چند کراتینه کردن مو در خانه روشی راحت و آسان و البته مقرون به صرفه است اما در صورت هرگونه اشتباه یا عدم دقت در انجام این روش آسیب‌‌های جدی به موهای شما وارد می‌شود.

آرایشگر متخصص علاوه بر مهارت در استفاده از مواد کراتینه، بر اساس فرم صورت شما می‌تواند بهترین مدل کوتاهی را برای موهای لخت شما پیشنهاد دهد. همچنین بر اساس تجربه خود با توجه به جنس، ضخامت و حجم مو‌‌هایتان راهنمایی لازم را درباره محافظت از موها بعد از انجام کراتینه مو به شما ارائه می‌دهد.

کراتینه کردن مو در خانه

مراقبت از موی تازه کراتین شده

بعد از انجام کراتین مو بهتر است تا ۷۲ ساعت به حمام نروید و موهای خود را خیس نکنید. اگر به هر دلیلی موهایتان در معرض رطوبت قرار گرفت و یا خیس شد آن را با سشوار یا سایر لوازم حرارتی خشک کنید. هنگام استفاده از سشوار برای جلوگیری از انتقال گرمای دستگاه به بافت موهای کراتین شده بهتر است آن را در حالت خنک قرار دهید.

 ممکن است بعد از کراتین از خواب بیدار شوید و  احساس کنید که خواب موهای شما تغییر پیدا کرده است یا وقتی روسری یا کلاه تان را برمی‌دارید متوجه تغییر حالت موهایتان شوید؛ در این صورت با اتومو صافی را به موهای خود برگردانید.

به طور کلی در طول این بازه زمانی ۷۲ ساعته از استحمام، شنا کردن و زیر باران رفتن خودداری کنید تا موهای شما فرصت کافی برای جذب مواد کراتین را در بافت و ساختار خود داشته باشد. سعی کنید موهای خود را حالت ندهید؛ از کلیپس، کش‌‌های ضخیم و موگیرهای بزرگ در موی خود استفاده نکنید تا موها تحت فشار قرار نگیرند و به راحتی حالت خود را حفظ کند. عدم استفاده از مواد حالت دهنده مانند اسپری یا ژل هم تا ۷۲ ساعت برای مراقبت از موهای کراتینه ضروری است.

انتخاب مدل مناسب برای موهای کراتین شده

اشعه‌‌های مضر خورشید و یا هرگونه آلودگی موهای کراتین شده شما را تهدید می‌کند. بنابراین همیشه موهای خود را جوری ببندید که هنگام بیرون رفتن از منزل به راحتی بتوانید از روسری و کلاه مناسب استفاده کنید.

بهترین مدل مو برای مراقبت از موهای کراتین شده حالتی است که انتهای مو به سمت بالا باشد و به گونه ای بسته شود که در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرد. در این حالت رطوبت موها محفوظ می‌ماند و درخشش آن تحت تاثیر اشعه مضر خورشید قرار نمی‌گیرد. توجه داشته باشید که انتخاب مدل موی نامناسب علاوه بر خشکی مو، ممکن است سلامت کلی موهای شما را نیز تهدید کند.

مدل مناسب برای موهای کراتین شده

از نرم کننده، ماسک مو و… استفاده کنید

 یکی دیگر از روش‌‌های مراقبت از موهای کراتین شده استفاده از نرم کننده‌‌های معتبر است. به هر حال استفاده از مواد کراتین تا حدودی رطوبت و روغن طبیعی مو را از بین می‌برد؛ بنابراین برای جبران این رطوبت لازم است که از مواد نرم کننده یا مرطوب کننده با کیفیت استفاده کنید.

بعد از اینکه موهای‌تان را شامپو زدید آن را به نرم کننده آغشته کنید و بعد از چند دقیقه آب بکشید. میزان استفاده از نرم کننده بستگی به حجم و اندازه موهای شما و دستورالعمل درج شده بر روی محصول دارد. دقت داشته باشید که مواد چرب یا کرم‌‌هایی که حاوی وازلین هستند برای برگرداندن رطوبت به موهای کراتین شده مناسب نیست.

 علاوه بر استفاده از نرم کننده ها برای مراقبت از موهای کراتین شده می‌توانید از انواع ماسک موی آبرسان  نیز استفاده کنید. ماساژ طبیعی و مغذی مو با استفاده از روغن‌‌های طبیعی مانند روغن بادام، روغن کنجد، روغن زیتون و… نیز تاثیر زیادی در حفظ رطوبت موهای کراتین شده و حذف خشکی ناشی از مواد شیمیایی کراتین دارد.

مراقبت از موهای کراتین شده در طول شب

خیلی از خانم ها در شب و هنگام خواب نگران از بین رفتن حالت لختی موهای کراتین شده خود هستند. برای مراقبت از موهای کراتین شده در شب و رفع این مشکل بهتر است از کاورهای مو یا یک رویه بالشت مناسب برای جلوگیری از شکنندگی موهای خود استفاده کنید.

بالشت‌‌هایی که رویه ساتن یا ابریشمی‌دارند بهترین جنس برای حفاظت از موهای شماست؛ در این صورت اصطکاک بین مو و بالشت کم و در نتیجه حالت لخت موهای شما بهتر حفظ می‌شود. از طرفی نوع مواد پارچه‌‌های ساتن و ابریشمی‌سلامت موهای شما را حفظ می‌کند و کمک می‌کند موهایتان مدت زمان طولانی‌تری صاف و درخشان باقی بماند.

بهتر است در هنگام خواب موهای تان را از زیر سرتان بیرون بیاورید و با حالت صاف روی بالش قرار دهید. ایجاد گره در مو هنگام خواب ممکن است که تمام تلاش‌‌های شما را برای مراقبت از موهای کراتین شده بر باد دهد.

مراقب شامپوهای معمولی یا آب شور و کلر دار باشید!

انتخاب شامپوی مناسب برای مراقبت از موهای کراتین شده نکته بسیار مهمی‌است. آرایشگر شما در صورت تجربه کافی به شما می‌گوید که چه نوع شامپوی بدون سولفاتی با کدام برند برای مراقبت از موهای شما و حفظ نرمی‌و درخشندگی آن مناسب تر است. در عوض شامپوهای معمولی با ایجاد تجمع مواد شیمیایی روی پوست سر باعث آسیب بافت موهای شما و از بین رفتن اثر کراتین می‌شود.

به طور کلی شامپو‌‌هایی که حاوی سولفات سدیم هستند، آب کلر دار یا آب شور باعث از بین رفتن کراتین در بافت موهای شما می‌شود. بنابراین قبل از رفتن به استخر در مورد میزان کلر موجود در آب مطمئن شوید و برای شنا در آب دریا و… مقدار نمک موجود در آب را در نظر بگیرید. برای مراقبت از موهای کراتین شده خود در چنین شرایطی می‌توانید از کلاه شنا استفاده نمایید. البته در صورت تماس مستقیم موهای کراتینه با آب استخر و دریا استفاده از روغن‌‌های طبیعی مانند روغن نارگیل نیز از آسیب دیدن مو جلوگیری می‌کند.

دقت کنید که علاوه بر استفاده از شامپوی مرغوب، رژیم غذایی مناسب و مصرف موادی که حاوی ویتامینC، پروتئین و آنتی اکسیدان ها هستند به سالم ماندن موهای شما و تغذیه مفید آن کمک می‌کند.

شامپوی مناسب برای مراقبت از موهای کراتین شده

کوتاهی موهای کراتین شده را فراموش نکنید.

بعد از کراتین کردن مو قسمتی که بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد و نیاز به مراقبت بیشتری دارد بخش انتهایی مو است. این قسمت در صورت عدم رعایت مراقبت‌‌های لازم به شدت مستعد موخوره و خشکی است. در صورتی که به این معزل دچار شدید در اولین فرصت نسبت به کوتاهی مو‌‌های خود اقدام کنید.

به هر حال داشتن موهای صاف و درخشان و سالم از آیتم‌‌های مهم در استایل شخصی افراد به شمار می‌رود و از مهمترین عوامل برای افزایش اعتماد به نفس و احساس رضایت درونی است اما عدم آگاهی از مراقبت از موهای کراتین شده سلامت و اثر صافی و لختی مو را خیلی زود تر از بین می‌رود.

برنامه شستشوی مو بعد از کراتین

یک برنامه منظم برای شستشوی مو بعد از کراتین داشته باشید و در طول استحمام نیز همه اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از شکنندگی موهای خود انجام دهید. بهترین حالت شستشوی مو بعد از کراتین هر سه روز یکبار است.

در نظر داشته باشید یکی از نتایج کراتینه کردن مو، صافی و لخت شدن مو است بنابراین سعی کنید بعد از استحمام کمتر از اتومو استفاده کنید. در کل وسایل حرارتی مانند بابلیس، سشوار و غیره باعث خشکی و آسیب به موهای شما می‌شود و ممکن است در زمانی کوتاه اثر مواد کراتین را از بین ببرد.

شستشوی مو بعد از کراتین

موهای کراتین شده را رنگ نکنید.

ممکن است بعد از کراتینه کردن مو به این فکر بیفتید که برای تنوع، موهایتان را رنگ کنید و یا شاید رنگ موهای کراتین شده ی خود را دوست نداشته باشید اما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا بازگشت موهایتان به حالت اولیه صبر کنید و دور رنگ کردن موی کراتین شده خود را حداقل تا شش ماه خط بکشید؛ در غیر اینصورت موهای شما جوانی و طراوت خود را از دست می‌دهد و ریشه آن ضعیف می‌شود.

سخن پایانی

شما در این مطلب با عنوان «۸ روش مراقبت از موهای کراتین شده» از سایت شاهانو بزرگترین عرضه کننده محصولات تخصصی مو همراه ما بودید. همانطور که عنوان شد مراقبت بعد از کراتینه مو به شما کمک می‌کند صافی و درخشنگی مو تا مدت بیشتری با شما بماند و نیاز به استفاده مدام از روش کراتین نداشته باشید.

برای محافظت از موها بعد از انجام کراتینه مو لازم است که از شامپوی مناسب و مرطوب کننده‌‌های با کیفیت استفاده کنید؛ رنگ کردن مو بلافاصله بعد از فرایند کراتین را فراموش کنید و کمتر از سشوار و اتو مو استفاده نمایید. در پایان مطلب به شما توصیه می‌کنیم حتما به آرایشگاه معتبر مراجعه کنید و به دستورات آرایشگر ماهر خود گوش دهید تا بتوانید در محافظت از موها بعد از انجام کراتینه مو موفق تر عمل کنید.

سوالات متداول

آیا می توان بدون مراجعه به آرایشگاه موهایمان را کراتینه کنیم؟

کراتینه کردن مو در خانه روشی راحت و آسان و البته مقرون به صرفه است اما در صورت هرگونه اشتباه یا عدم دقت در انجام این روش آسیب‌‌های جدی به موهای شما وارد می‌شود. بنابراین بهتر است به آرایشگاه معتبر مراجعه کنید.

روش استفاده از نرم کننده برای موهای کراتین شده چیست؟

هنگام استحمام بعد از اینکه موهای‌تان را شامپو زدید آن را به نرم کننده آغشته کنید و بعد از چند دقیقه آب بکشید. میزان استفاده از نرم کننده بستگی به حجم و اندازه موهای شما و دستورالعمل درج شده بر روی محصول دارد.

استفاده از اتومو برای موهای کراتین شده مانعی ندارد؟

اگر احساس کردید که خواب موهای شما تغییر پیدا کرده است یا وقتی روسری یا کلاه تان را برمی‌دارید متوجه تغییر حالت موهایتان شوید؛ در این صورت با کمی اتومو صافی را به موهای خود برگردانید.

قیمت کراتینه مو در بهترین سالن تهران چقدر است؟

هزینه این روش به اندازه، جنس و ضخامت مو بستگی دارد. برند و محصول کراتین که در سالن زیبایی استفاده می‌شود نیز بر قیمت این روش تاثیر گذار است. هزینه معمول این روش حداقل ۲ میلیون است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *