مقالات

ریباندینگ مو چیست و چگونه انجام می شود؟

ریباندینگ مو چیست

ریباندینگ مو چیست؟ ریباندینگ مو نوعی روش درمانی است که با استفاده از موادی مانند پروتئین مو، موهای شما را صاف و لخت می‌کند و زیباتر شدن آنها را در پی خواهد داشت. در این روش پیوندهای مو در فولیکول‌ها شکسته و بازسازی می‌شوند و موها درنهایت صاف و نرم خواهند شد. ریباندینگ مو را بهتر است آرایشگری حرفه‌ای در آرایشگاه انجام دهد؛ مگر اینکه خودتان توانایی انجام آن را داشته باشید. این مطلب اطلاعات کاملی را در مورد این روش درمانی به شما ارائه می‌دهد.

ریباندینگ مو چه تفاوتی با کراتین مو دارد؟

تفاوت کراتین و ریباندینگ مو چیست؟ این پرسشی است که اغلب خانم‌ها قبل از درمان موهایشان به دنبال پاسخش هستند. این تفاوت‌ها را می‌توانیم در نحوه انجام کار، میزان ماندگاری، مواد مورد استفاده برای انجام هرکدام و… بدانیم. اکنون می‌خواهیم این موارد را به‌طور کامل‌تر در این قسمت توضیح دهیم:

تفاوت در اجرا

یکی از تفاوت‌های کراتین مو و ریباندینگ مو در روش اجرا و نتایجی است که به‌دست می‌آید. در ریباندینگ از مواد شیمیایی استفاده می‌شود و هدف اصلی آن صاف کردن موهاست. موها پس از ریباندینگ، حالت لخت و شلاقی می‌گیرند و بی‌حالت می‌شوند؛ اما کراتین مو بیشتر برای ترمیم و بهبود ساختار پروتئین مو استفاده می‌شود. این روش به شکل نوعی درمان عمل می‌کند و  زمانی که پروتئین مورد نیاز موهای شما تامین شود، صافی و ترمیم را به دنبال خواهد داشت.

در هر دو روش، موهای تازه‌روییده صاف نمی‌شوند، اما در ریباندینگ با رشد موها، نظم مو به‌هم می‌ریزد و موها کمی ناهماهنگ می‌شوند. همچنین ریباندینگ روی موهای رنگ‌شده انجام نمی‌شود. موها پس از ریباندینگ برای حداقل ۳ روز نباید شسته یا شانه زده شوند.

تفاوت در اثرگذاری

تفاوت اصلی بین کراتین مو و ریباندینگ مو در اثرگذاری آنها و تغییر در ساختار پیوندی موهاست. در ریباندینگ با استفاده از مواد شیمیایی، ساختار شیمیایی مو شکسته می‌شود و پیوندهای جدیدی شکل می‌گیرند که باعث صاف شدن ساقه مو خواهند شد. در حالی‌که در کراتین مو، پیوندهای مو حفظ می‌شوند و سطحی از ماده کراتین روی ساقه مو، ترمیم آن را در پی خواهد داشت. ریباندینگ مو اثر خود را روی ساختار داخلی مو می‌گذارد، در حالی‌که کراتین مو تاثیر کمتری در تغییر ساختار پیوندی مو دارد.

تفاوت در ماندگاری

کراتینه تنها اثر موقتی دارد و پس از ۴ تا ۶ ماه، موها به حالت اولیه خود برمی‌گردند. این شرایط به این دلیل است که در این روش، مواد روی تارهای مو قرار می‌گیرند و درنتیجه با شست‌وشوی مداوم اثر آن‌ها از بین می‌رود. اما ریباندینگ مو ماندگاری طولانی‌تری دارد و موها از درون تغییر می‌کنند؛ در واقع درصورتی‌ که مو رشد کند، ساقه جدید ایجادشده همان شکل و حالت قبلی را خواهد داشت و اثر مواد بیشتر روی قسمت‌های پایینی مو خواهد بود.

تفاوت ریباندینگ مو با کراتین مو

روش انجام ریباندینگ

ریباندینگ مو معمولا در آرایشگاه‌ها و از سوی افراد متخصص در این زمینه انجام می‌شود که شامل مراحل زیر است:

 1. موها با شامپوی ملایم شسته و خشک می‌شوند.
 2. بر اساس حجم موها، آنها را به قسمت‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌کنند و ماده نرم‌کننده ریباندینگ رویشان می‌زنند؛ سپس موها برای مدت زمان ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به همان حالت باقی می‌مانند.
 3. بر اساس حجم و بافتی که مو دارد، بخاردهی ۱۰ تا ۴۰ دقیقه‌ای کمک می‌کند تا موها کاملا خشک شوند.
 4. در این مرحله لوسیون کراتین به مو مالیده می‌شود و با اتوی سرامیکی مخصوص و دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد، صافی تارهای مو انجام می‌شود.
 5. نوعی خنثی‌کننده برای مدت زمان ۳۰ ثانیه روی موها قرار می‌گیرد.
 6. موها با آب سرد آبکشی می‌شوند و پس از سشوار، سرم مو روی آنها می‌زنند و پروسه صاف کردن دوباره تکرار می‌شود.

مراقبت‌های پس از ریباندینگ مو چیست؟

مراقبت از موهای ریباندینگ‌شده اهمیت زیادی دارد تا این پروسه تاثیر ماندگارتری را روی موهایتان داشته باشد. چند نمونه از نکاتی که باید رعایت کنید، عبارتند از:

 • عدم شست‌وشوی موها تا ۷۲ ساعت بعد از ریباندینگ
 • آزاد گذاشتن موها و استفاده از روش‌های نگهداری ملایم
 • استفاده از دوش آب سرد یا گرم با مقدار کمتر رطوبت
 • استفاده از شامپو و نرم‌کننده ملایم برای مرطوب کردن و نرمی موها
 • کوتاه کردن موها به‌طور مداوم برای کاهش آسیب و موخوره
 • استفاده نکردن از حرارت برای مدل دادن موها
 • کم کردن دفعات شست‌وشوی موها و استفاده از شامپوی مخصوص
 • رنگ نکردن موها برای حداقل ۶ ماه
 • استفاده از روسری، کلاه و چتر برای محافظت موها در برابر عوامل محیطی
 • رعایت رژیم غذایی متعادل و سالم برای حفظ سلامت موها

مراقبت‌های پس از ریباندینگ مو

فواید ریباندینگ مو چیست؟

ریباندینگ مو مزایای زیادی دارد؛ اما در صورت خرید پروتئین مو اصلی و باکیفیت این اثرات را خواهید دید. در این میان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • با استفاده از این روش می‌توانید وز موهای خود را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کم کنید. به‌ویژه در موهایی که به دلیل کمبود رطوبت یا استفاده مکرر از رنگ مو آسیب دیده‌اند.
 • این روش اثرات دائمی روی موها دارد و این اثر به خوبی قابل مشاهده است.
 • پس از انجام ریباندینگ مو، حالت موها در اثر رطوبت و گرما تغییری نمی‌کند.
 • با انجام این کار برای مدت طولانی نیازی به استفاده از سشوار یا اتو مو برای صاف کردن موهایتان ندارید؛ درنتیجه با آسیب‌های ناشی از حرارت آنها روبه‌رو نخواهید بود.
حتما بخوانید  عوارض موقت درمان کراتین مو چیست؟

عوارض ریباندینگ مو چیست؟

با وجود تمام مزایایی که ذکر کردیم، می‌خواهیم به این پرسش هم به‌صورت خلاصه پاسخ دهیم که عوارض ریباندینگ مو چیست؟ از عوارض آن می‌توانیم به شکستگی و خرد شدن مو، خشکی مو، حساسیت و آلرژی، از دست دادن فر مو، ریزش مو، سوختگی پوست سر و موها، نیاز به تمدید مداوم، وزش مو، آسیب به مو و ضعف مو اشاره کنیم.

این شرایط در صورت استفاده نادرست از مواد شیمیایی، اعمال حرارت نامناسب و عدم رعایت توصیه‌های آرایشگر رخ می‌دهد و ممکن است در هر فرد با توجه به جنس مو و روش انجام کار متفاوت باشد یا گاهی اصلا دیده نشود. بنابراین توجه به مهارت و تجربه آرایشگر، استفاده از محصولات باکیفیت و رعایت توصیه‌های متخصصان در این پروسه درمانی اهمیت زیادی دارد.

عوارض ریباندینگ مو

ریباندینگ مو بهتر است یا پروتئین تراپی مو؟

اکنون فهمیدیم که تفاوت کراتین و ریباندینگ مو چیست. بسیاری از خانم‌ها که موهای فر، وز، مجعد و موج‌دار دارند، ترجیح می‌دهند که موهای خود را صاف و لخت کنند. دو روش معروف برای این منظور کراتینه و ریباندینگ هستند. کراتینه ماندگاری کوتاه‌تری دارد و برای تنوع‌طلبان و همراه شدن با مد روز مناسب است؛ اما ریباندینگ ماندگاری بیشتری دارد و برای کسانی که می‌خواهند موهایشان برای همیشه صاف باقی بماند، مناسب خواهد بود. انتخاب بین این دو روش بستگی به نوع مو و نیاز شما دارد.

محصولاتی که پس از ریباندینگ مو باید استفاده کنید…

گزینه‌های مهم برای مراقبت از موهای ریباندینگ‌شده بسیار زیادند. نرم‌کننده مو رطوبت را در آن حفظ و موهای خشک‌شده را تغذیه می‌کند؛ ماسک مو سبب بازسازی و تقویت راحت‌تر موها می‌شود؛ سرم مو به محافظت و مراقبت از موها در برابر عوامل بیرونی کمک می‌کند؛ شانه دندانه پهن چوبی در حفظ سلامت موها و جلوگیری از شکستگی آنها مؤثر است و درنهایت روغن مو که باعث تغذیه و تقویت موها می‌شود و سلامت آنها را به دنبال دارد، در میان این محصولات جای دارند.

جایگزین‌ مناسب برای ریباندینگ مو چیست؟

با وجود تمام مزایایی که برای ریباندینگ گفته شد، باز هم افرادی هستند که علاقه‌ای به این روش ندارند و در عین‌حال دوست دارند موهایی صاف و شلاقی داشته باشند. جایگزین‌های مختلفی برای ریباندینگ وجود دارد که در این میان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اتو مو: شما می‌توانید موهای خود را با استفاده از اتو مو صاف کنید. البته این موضوع را هم باید در نظر بگیرید که استفاده از اتو مو نتیجه مطلوبی را برای موهای فر و وز به دنبال ندارد. همچنین استفاده مکرر از آن در طولانی‌مدت باعث خشکی و ضعیف شدن موها می‌شود.
 • سشوار کشیدن در آرایشگاه: گاهی فقط می‌خواهید موهایتان را برای مهمانی خاصی صاف کنید؛ در این حالت می‌توانید به آرایشگاه مراجعه کنید. اما در صورتی که بخواهید در بازه‌های زمانی کوتاه به آرایشگاه بروید، باید هزینه بالایی را برای این پروسه در نظر بگیرید.
 • روغن درمانی: روغن درمانی مو هم روش خوبی به جای ریباندینگ است. موضوعی که وجود دارد، نیاز به صبر و استمرار در استفاده از این مواد است تا درنهایت تاثیری که می‌خواهید را روی موهایتان بگذارد.

انتخاب بهترین روش بستگی به نیازها و ترجیحات شما دارد. با توجه به محدودیت‌ها و نتایج موقت روش‌های جایگزین، ریباندینگ مو که به‌صورت دائمی است و نیاز به استفاده مکرر ندارد، گزینه خوبی به نظر می‌رسد و ارزش یک بار امتحان کردن را دارد.

جایگزین‌ مناسب برای ریباندینگ مو

سخن پایانی

در این مطلب به‌طور کامل گفتیم که ریباندینگ مو چیست و چه فواید و عوارضی دارد. برای اجرای این روند درمانی باید به دنبال بهترین مواد باشید. شاهانو فروشگاهی است که تمام ترکیبات مورد نیاز برای انجام آن را با بهترین قیمت در اختیار شما قرار می‌دهد.

بنابراین شما می‌توانید به شاهانو مراجعه کنید و خرید کراتین مو ارزان را تنها با چند کلیک در این مجموعه انجام دهید و سپس پروسه انجام کار را به دست آرایشگران حرفه‌ای بسپارید. اگر شما هم در زمینه ریباندینگ مو تجربه دارید، حتما نظرات خود را در مورد پروسه درمان و اثرات بعد از آن با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

ریباندینگ مو چه تفاوتی با کراتین مو دارد؟

به طور کلی ریباندینگ مو با کراتین مو از لحاظ اجرا و مواد استفاده شده تفاوت دارد. در کراتین مو از ماده کراتین که در موها وجود دارد استفاده می‌شود و به ساختار مو هم هیچ آسیبی نمی‌رسد. اما در ریباندینگ مو ساختار مو به طور کلی از بین می‌رود و درصد صافی بیشتری به موها می‌دهد.

صافی ریباندینگ مو بیشتر است یا کراتینه مو؟

به طور کلی صافی ریباندینگ مو بیشتر از کراتین مو است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که ریباندینگ مو آسیب بسیار زیادی به موهای شما می‌زند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *