مقالات

نکات نگهداری مو برای مانگاری بیشتر کراتین

نکات نگهداری مو برای مانگاری بیشتر کراتین

آیا تا به ‌حال به فکر لخت و صاف کردن موهایتان افتاده‌اید؟ پس احتمالاً با نام کراتین مو آشنایی دارید. کراتین روشی است که در بسیاری از سالن‌های آرایشگاهی برای صاف کردن موها انجام می‌شود. کراتین به موها نرمی و براقی می‌بخشد و اجازه می‌دهد برای چندین ماه از موهای صاف خود لذت ببرید؛ اما سوالی که پیش می‌آید این است که کراتین چگونه انجام می‌شود؟ آیا کراتین مو دائمی است؟ نکات ماندگاری بیشتر کراتین مو کدام‌اند؟ در این یادداشت می‌خواهیم به سراغ پاسخ این پرسش‌ها برویم. اگر شما هم به دنبال کراتینه کردن موهایتان هستید، این مطلب را از دست ندهید.

کراتینه مو چیست؟

در پوست، مو و ناخن انسان ماده‌ای پروتئینی و نرم‌کننده به نام کراتین وجود دارد که باعث نرمی و شفافیت آن‌ها می‌شود. وجود کراتین به درخشندگی و براق بودن کوتیکول مو کمک می‌کند. کوتیکول بیرونی‌ترین لایه مو است که اگر سالم و دارای مقدار مناسبی پروتئین کراتین باشد، مو را صاف و درخشان نشان می‌دهد. به میزانی که کوتیکول مو سرشار از مواد پروتئینی باشد، موها سالم‌ترند و درخشندگی بیشتری را منعکس می‌کنند.

همان‌طور که گفتیم، کراتین در بخش‌های مختلفی از بدن وجود دارد اما اگر کراتین در هر کدام از بخش‌های بدن میزان مناسبی نداشته باشد، ویژگی‌های خاصی را ایجاد می‌کند. به ‌طور مثال عدم وجود کراتین مناسب در مو به وز بودن و فر شدن موها می‌انجامد و آن‌ها را از نرمی و صافی دور می‌کند. به همین علت امروزه از مواد تقویتی برای تزریق کراتین به مو استفاده می‌شود.

این مواد مقدار مناسب کراتین مو را تأمین می‌کند. در واقع کوتیکول مو که همان‌طور که اشاره شد، همان بیرونی‌ترین لایه است و نمای بیرونی مو را به نمایش می‌گذارد، در معرض مواد کراتین قرار می‌گیرد و نرم و صاف خواهد شد. در نتیجه آسیب ‌دیدگی مو از بین می‌رود و در عوض شادابی و براقی را به شما موهایتان می‌بخشد.

این تأثیری است که کراتین مو بر سلول‌های کوتیکول ساقه و ریشه مو می‌گذارد؛ اما تا زمانی که شما نکات ماندگاری بیشتر کراتین مو و مراقبت از آن را رعایت نکنید، کارتان بی‌نتیجه خواهد بود و همچنان وزی و آسیب‌ دیدگی موهایتان را حفظ خواهید کرد.

کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام کراتین مو باید به سالن معتبری بروید که از کیفیت مواد و کار آن‌ها اطمینان داشته باشید. برای کراتینه شدن باید موهایتان تمیز باشد؛ به همین علت آرایشگر ابتدا باید موهای شما را با شامپوی مناسب که برای قبل از کراتین استفاده می‌شود، بشوید. پس از آن موهایتان را باید خشک کنید تا جایی که مرطوب باشند و مقداری نم را در آن‌ها نگه دارید. پس از آن مواد کراتین را روی موهای شما قرار داده و اجازه می‌دهند به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه روی موهایتان بماند.

یکی از نکاتی که سبب افزایش ماندگاری کراتین مو می‌شود، آن است که قبل از گذاشتن مواد کراتین روی مو، آن‌ها را تقویت، هیدراته و اکسیژن‌رسانی کنید. پس از تقویت مو، مواد کراتین بهتر روی موهای شما قرار می‌گیرند و اثر خود را نشان می‌دهند.

برگردیم به مراحل اصلی کراتین. پس از اینکه مواد کراتین نزدیک به یک ساعت روی موهایتان قرار گرفت، با سشوارهای مخصوص باعث نفوذ بیشتر آن در مو می‌شوند. پس از اینکه مواد روی موهایتان اثر کرد، اتوهای قوی و مخصوص کراتین وارد میدان می‌شوند. با این اتوها چندین بار روی موهایتان را صاف می‌کنند تا مواد کراتین را روی مو نگه دارند و آن را به کوتیکول مو برسانند. همچنین با این اتوها ماندگاری کراتین را روی موها افزایش می‌دهند. پس از اتوکشی، آرایشگر موهای شما را با شامپوی بدون سولفات یا ماسک مخصوص مو شست‌وشو می‌دهد و کار کراتین مو به پایان می‌رسد. در پایان نیز نکات ماندگاری بیشتر کراتین مو را با شما در میان می‌گذارد.

کراتینه مو چگونه انجام می‌شود؟

ماندگاری کراتین بر مو چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری کراتین مو بین ۱ الی ۳ سال است. این زمان بستگی به این دارد که مواد کراتینه از چه کیفیتی برخوردار بوده‌اند. از طرفی ظرفیت موهای شما نیز در ماندگاری کراتین روی مو تأثیر دارد. اینکه موهای شما در معرض مواد کراتینه چه واکنشی نشان می‌دهد، از اهمیت بسیاری برخوردار است. با اینکه کراتینه در واقع نوعی پروتئین ‌رسانی محسوب می‌شود، اما این پروتئین قرار است از طریق مواد شیمیایی به موهای شما برسد؛ بنابراین ممکن است موهای شما واکنش‌های حساس نشان دهند و پس از مدتی ببینید که به حالت اولیه بازگشته‌اند.

البته با رعایت نکات ماندگاری بیشتر کراتین مو می‌توانید به تأثیر پایدارتر کراتینه روی موهایتان کمک کنید. اینکه پس از کراتینه، شما چقدر از موهای خود محافظت می‌کنید و در سالم نگه داشتن آن‌ها تلاش دارید، قطعاً در ماندگاری کراتینه تأثیر خواهد داشت.

نکته دیگر که باید درباره مدت ماندگاری کراتینه بگوییم، این است که بافت و جنس مو در پایداری کراتین تأثیرگذار هستند. موهایی که بافت ضخیم‌تر و محکم‌تری دارند، کراتین را خیلی بهتر از موهای نازک و بدون وزن نگه می‌دارند. موهای ضخیم می‌توانند کراتینه را حتی بیش از۱ سال نگه دارند اما موهای نازک ممکن است بعد از چند هفته به حالت ابتدایی خود بازگردند. از طرفی موهایی که جنس نازکی دارند، در معرض مواد کراتینه آسیب می‌بینند؛ یعنی اگر موهایتان نازک باشد، با استفاده از کراتین نامناسب و بی کیفیت ممکنه به آن‌ها آسیب بزنید پس حتما از افراد با تجربه و متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

نکته دیگر اینکه کراتینه روی موهای صاف بیشتر از موهای وز و فر دوام دارند. بله درست شنیدید. با آنکه مشتریان اصلی کراتینه، افراد دارای موی فر هستند اما کسانی که موهای صاف نیز دارند، ممکن است از طرفداران کراتینه باشند. به هر حال به هر میزان که موهایتان از وز و فر بودن فاصله داشته باشد، با ماندگاری کراتین روی مو ارتباط مستقیم دارد.

ماندگاری کراتین بر مو چقدر است؟

نحوه افزایش ماندگاری کراتینه مو

برای آنکه به افزایش ماندگاری کراتینه مو کمک کنید، راه‌هایی وجود دارد که انجام دادنشان هم به سلامت مو می‌انجامد، هم مدت ماندگاری کراتینه را افزایش می‌دهد. برای مثال:

  1. ابتدای این مقاله گفتیم و باز هم می‌گوییم، مراجعه به یک سالن و آرایشگر معتبر یکی از شرط‌ های اساسی برای کراتینه کردن مو است. هر چقدر آرایشگرتان معتبرتر و خبره‌تر باشد، موهای شما با کیفیت بهتر و سالم‌تری کراتینه خواهد شد؛ بنابراین پیدا کردن آرایشگر ماهر را در وهله اول بگذارید.
  2. نکته دیگر کیفیت موادی است که برای کراتینه مو استفاده می‌شود. مواد کراتینه بسته به نوع و برندشان از ترکیبات حیوانی، طبیعی و شیمیایی تشکیل می‌شوند. مواد حیوانی و طبیعی ضرر و حساسیت کمتری ایجاد می‌کنند و سلامت بیشتری دارند. مواد شیمیایی با اینکه قوی‌تر هستند ولی تأثیر بیشتری هم دارند و همین می‌تواند به ریشه و ساقه موهایتان آسیب بزند. یک آرایشگر خوب بسته به نوع موهایتان به شما خواهد گفت که استفاده از کدام مواد برای شما مناسب‌تر است.
  3. یکی دیگر از نکات ماندگاری بیشتر کراتین مو آن است که از موادی برای کراتین استفاده شود که قابلیت هیدراته کردن ساقه مو را دارند. این مواد هم به سلامت مو کمک می‌کنند، هم دوام کراتین را افزایش می‌دهند. برخی دیگر از مواد کراتینه می‌توانند اکسیژن‌رسانی مناسبی به سلول‌های کوتیکول مو داشته باشند. به همین علت به موها سرزندگی و شادابی بیشتری می‌بخشند. می‌توانید از آرایشگرتان بخواهید از چنین موادی برای کراتینه کردن موهای شما استفاده کند.
  4. نکته مهم دیگر برای افزایش ماندگاری کراتینه، نحوه اتوکشی است. هر چقدر آرایشگر مهارت بیشتری در اتوکشی داشته باشد، مواد کراتینه تأثیر بهتری بر سلول‌های ساقه مو می‌گذارند.
حتما بخوانید  آیا بوتاکس مو باعث ریزش مو می‌شود؟

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به‌جای اتو، از سشوار استفاده کنند. در این حالت، کراتینه بیشتر اثر پروتئین‌ رسانی خواهد داشت و نمی‌تواند سبب صافی مو شود. البته اگر دمای سشوار بسیار زیاد باشد و آرایشگر بتواند مواد را با این دما به سلول‌های مو برساند، موها تا حدودی صاف می‌شوند.

نحوه افزایش ماندگاری کراتینه مو

نگهداری بهتر از موهای کراتینه شده

بعد از کراتینه کردن مو، به یک سری نکات ماندگاری بیشتر کراتین مو و مراقبت از آن برمی‌خوریم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

  1. چه نوع شامپو برای بعد از کراتینه مو مناسب است؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، شامپویی است که به موهایتان می‌زنید. موهای کراتینه ‌شده را به هیچ وجه نباید با شامپوهای حاوی سولفات شست. برای شست‌وشوی موهایتان به سراغ شامپوهای فری‌سولفات بروید. چراکه سولفات باعث از بین رفتن سلول‌های زنده ریشه مو می‌شود و از طرف دیگر کراتین موجود در مو را از بین می‌برد.

  1. بعد از کراتینه مو کجاها نباید برویم؟

بعد از کراتین مو حواستان باشد که دریا و استخر نروید، مگر آنکه کلاه شنا روی سرتان باشد. چرا؟ چون آب‌های شور و حاوی کلر به کراتینه مو آسیب می‌زنند و اثر آن را پس از مدتی ناپدید می‌کنند. پس حتماً با کلاه شنا موهایتان را بپوشانید و اجازه ندهید آب استخر و دریا به مو نفوذ داشته باشد.

  1. بعد از کراتینه مو از ماسک مو استفاده کنیم یا خیر؟

پاسخ این سوال مشخص است. بله حتماً بزنید! ماسک مو چه بعد از کراتینه و چه قبل از آن برای مو مفید است. فقط حواستان باشد ماسک‌هایی را که سولفات دارند، حتی به موهایتان نزدیک نکنید، چه برسد به زدنشان. ماسک‌های هیدراته، تقویت‌کننده و نرم‌کننده گزینه‌های مناسبی به شمار می‌روند.

  1. روغن مو برای کراتینه خوب است یا بد؟

روغن‌تراپی برای مو در همه حالت‌ها مفید است. فقط به این نکته توجه کنید که به سراغ روغن مناسب برای موهایتان بروید. مثلاً اگر موهایتان چرب است، روغن نارگیل به کاهش چربی موهایتان کمک نمی‌کند هیچ، حتی به وفور به میزان چربی مو می‌افزاید.

نکته مهم دیگر اینکه وقتی به استخر می‌روید، می‌توانید موها را به روغن مناسب آغشته کنید و برای موهایتان سپر بسازید. چون روغن‌ها راه نفوذ کلر به مو را می‌بندند و اجازه نمی‌دهند کلر موجود در آب استخر به کراتین مو آسیب بزند.

  1. بعد از کراتینه به حمام نروید.

بله درست است. پس از کراتینه به مدت ۷۲ ساعت نباید هیچ رطوبتی به موها بخورد. حتی اگر مو در معرض رطوبت قرار گرفت، باید فوراً با سشوار آن را خشک کنید؛ زیرا رطوبت به مواد کراتینه آسیب می‌زند و آن‌ها را بی‌اثر خواهد کرد. پس از ۳ روز می‌توانید به حمام بروید و موهای خود را بشویید. یادتان که نرفته؟ با شامپوی بدون سولفات. برای خشک کردن مو هم از سشوار با حرارت ملایم استفاده کنید.

  1. بعد از کراتینه، استفاده از اتوی مو ممنوع!

آخرین نکته از نکات ماندگاری بیشتر کراتین مو در مدت زمانی که موها تحت ‌تأثیر کراتینه هستند، این است که از اتو مو، بابلیس و وسایلی از این دست استفاده نکنید. این وسایل سالم‌ترین موها را هم به لبه شکنندگی و آسیب‌دیدگی می‌رسانند؛ چه برسد به موهای کراتینه ‌شده.

نگهداری بهتر از موهای کراتینه شده

سخن پایانی

کراتینه مو یکی از روش‌های مهم برای پروتئین‌ رسانی و صاف کردن مو است. بیشتر کسانی که موهای وز یا فر دارند، از این روش برای لخت شدن موهایشان استفاده می‌کنند. کراتینه هم به سلول‌های کوتیکول، پروتئین لازم را می‌رساند و هم شادابی و شفافیت را به مو بازمی‌گرداند. برای انجام این روش می‌بایست به یک آرایشگر ماهر و خبره مراجعه کنید تا سلامت موهایتان تضمین شود. رعایت نکات ماندگاری بیشتر کراتین مو از جمله استفاده نکردن از اتوی مو و شامپوهای بدون سولفات، استفاده از شامپوی مو، روغن‌تراپی و مواردی از این دست به درخشندگی موهای شما کمک خواهد کرد. راستی حالا شما بگویید؛ آیا قصد کراتینه کردن موهایتان را دارید؟ در ادامه برای خرید محصولات کراتینه مو می توانید به سایت فروشگاهی شاهانو مراجعه کنید.

سوالات متداول

کراتینه چیست؟

کراتینه یک روش برای صافی و رساندن پروتئین کراتین به سلول‌های کوتیکول مو است که در نتیجه آن، موها هم لخت خواهد شد و هم براقی و درخشندگی را تجربه می‌کنند.

چه کسانی بهتر است برای کراتینه مو اقدام کنند؟

افرادی که موهای وز و فری دارند یا کسانی که به‌ دنبال پروتئین رسانی به موهایشان هستند، از این روش می‌توانند برای تقویت و صافی مو استفاده کنند.

چه نکاتی را بهتر است بعد از کراتین مو رعایت کنیم؟

از جمله نکات ماندگاری بیشتر کراتین مو می‌توان به استفاده نکردن از شامپوی بدون سولفات و اتوی مو، عدم رطوبت ‌رسانی به مو تا ۷۲ ساعت پس از کراتین، روغن‌تراپی و استفاده از ماسک موی تقویت ‌کننده اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.