مقالات

ریباندینگ مو چه تفاوتی با کراتین مو دارد؟

تفاوت ریباندینگ مو با کراتین مو

مو به عنوان یکی از عناصر اصلی زیبایی، نیاز به مراقبت زیادی دارد تا همواره ظاهری زیبا، براق و سالم داشته باشد. برخی از افراد به دلیل نگهداری نادرست یا استفاده از رنگ‌های شیمیایی و دکلره، آسیب‌های جدی به موهای خود وارد می‌کنند و موهایی کاملا دمیج، وز و شکننده دارند. برای احیای این نوع موها می‌توانید در کنار استفاده از محصولات مراقبتی، ریباتدینگ و کراتینه مو انجام دهید. با این دو روش ضمن اینکه موها کاملا صاف و ابریشمی می‌شود، حالتی براق و سالم خواهد داشت. به همین علت بسیاری از افرادی که موهای فر و مجعد دارند نیز با این روش‌ها موهای خود را صاف می‌کنند تا نگهداری آن‌ها راحت‌تر باشد.

در نهایت اگر شما هم قصد انجام چنین کاری را دارید اما همچنان تفاوت ریباندینگ مو و کراتینه مو را نمی‌دانید، بهتر است با این دو روش صافی مو و مزایا و معایب آن‌ها آشنا شوید.

ریباندینگ مو برای چه افرادی مناسب است؟

ریباندینگ مو یک روش درمانی بسیار موثر در جهت احیا و صافی مو است و به خوبی می‌تواند موهای وز، فر یا مجعد را کاملا لخت و ابریشمی کند. در این روش صافی، موها حالت اصلی خود را از دست می‌دهند. به این صورت که با استفاده از مواد شیمیایی، پیوندهای طبیعی که در داخل فولیکول‌های مو هستند شکسته شده و از بین می‌روند. سپس این پیوندها بازسازی انجام می‌دهند و به حالت جدیدی با یکدیگر پیوند می‌خورند. همین موضوع باعث می‌شود تا حالت اصلی موها از بین رفته و نرم و صاف شود.

ریباندینگ مو برای هر فردی مناسب نیست. قطعا افرادی که موهای بسیار نازک، کم حجم، رنگ و دکلره شده یا بیش از حد آسیب دیده‌ای دارند، نمی‌توانند با ریباندینگ موهای خود را احیا کنند. زیرا همانطور که گفته شد این روش با مواد شیمیایی قوی انجام می‌شود و تارهای مو باید ضخامت و مقاومت کافی را داشته باشند.

مزایا و معایب ریباندینگ مو

ریباندینگ مو یک روش بسیار عالی برای صافی مو است. اما قطعا این روش نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد که باید پیش از انجام آن از این موارد آگاهی داشته باشید.

 • برای آن دسته از افرادی که به موهای براق و درخشان علاقه زیادی دارند، ریباندینگ یک گزینه عالی است. این روش دائمی است و روی موهای طبیعی عملکرد بهتری دارد.
 • افرادی که موهای فر، مجعد یا وز دارند معمولا از وسایل حرارتی برای صاف کردن آن‌ها استفاده می‌کنند. این وسایل شاید در لحظه موها را زیبا و جذاب کنند، اما به مرور زمان آسیب‌های جدی ایجاد خواهند کرد. با ریباندینگ، دیگر به این وسایل نیازی نخواهید داشت و تنها با باد ولرم سشوار موها کاملا لخت و ابریشمی می‌شود.
 • با ریباندیگ موها ابریشمی و لخت می‌شود و دیگر نیازی نیست برای هر مهمانی وقت زیادی را صرف درست کردن موهای خود کنید.
 • با ریباندینگ ساختار طبیعی مو از بین می‌رود و قطعا تارهای موها در معرض آسیب‌های بیشتری قرار می‌گیرند. به همین علت بعد از این کار باید از موهای خود بیشتر مراقبت کنید. از نوع بستن موها گرفته تا انتخاب شامپو را لازم است رعایت کنید.
 • رییاندینگ با مواد شیمیایی انجام می‌شود و تارهای مو را ضعیف می‌کند. به همین علت افرادی که موهای مقاومی ندارند قطعا با انجام ریباندینگ دچار ریزش مو خواهند شد. ضمن اینکه در این روش، مو در معرض حرارت بسیار بالا قرار می‌گیرد و ممکن است آسیب ببیند.
 • در این روش به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و حرارت بالا، ممکن است به پوست سر نیز آسیب برسد.

کراتین مو چیست؟

کراتین مو نیز یک روش موثر برای صافی و احیای موهای وز، مجعد و فر است که به ویژه در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. کراتین درواقع نوعی پروتئین طبیعی است که در ساختار مو وجود دارد و به نوعی باعث نرم و ابریشمی شدن موها می‌شود. هرچقدر این ماده در ساختار مو بیشتر باشد، موهایی صاف و ابریشمی‌تر خواهید داشت.

افرادی که موهای فر و مجعد یا وزی دارند، کراتینه موجود در موهای آن‌ها کمتر از حد معمول است. این افراد می‌توانند با کراتینه مو سلامت موهای خود را بازگردانند. به اینصورت که مواد کراتینه روی موهای آن‌ها قرار می‌گیرد و بدون آنکه ساختار طبیعی تارهای مو تغییری کند، حالتی صاف و ابریشمی به خود می‌گیرند.

مواد کراتینه مدل‌های بسیار مختلفی دارد. برخی از این مواد مخصوص فر ریز، برخی برای موهای آسیب دیده، برخی برای موهای نازک و… هستند. اینکه چه موادی برای شما مناسب است باید کاملا توسط یک متخصص مشخص شود. حتی شاید نیاز باشد که چند ماده مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید تا موها کاملا سالم و تقویت شوند.

بسیاری از افراد بوتاکس مو و کراتینه مو را یکسان می‌دانند. در صورتیکه بوتاکس مو با مواد طبیعی و مغذی انجام می‌شود و ویتامین‌های مورد نیاز مو را نیز تامین می‌کند. البته کراتین نیز خاصیت ترمیم کنندگی دارد و حتی از موها در برابر اشعه‌های مضر محافظت می‌کند. اما قطعا خاصیت تقویت کنندگی آن نسبت به بوتاکس کمتر است.

کراتین مو

مزایا و معایب کراتینه مو

کراتینه مو نیز مانند ریباندینگ، معایب و مزایای خاص خود را دارد که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 • کراتینه مو به دلیل نوع ترکیباتی که دارد، به مرور زمان می‌تواند باعث ضخامت تارهای مو شود. به شرطی که مواد آن کیفیت کافی را داشته باشند. همچنین این مواد می‌توانند بافت‌های آسیب دیده مو را نیز درمان کنند.
 • کراتین مو حاوی موادی است که از موها در برابر اشعه‌های مضر محافظت می‌کند. همین موضوع نیز باعث شده تا رنگدانه‌ها با سرعت بیشتری جریان پیدا کنند و به نوعی موها درخشان‌تر شوند.
 • مواد کراتین اگر مرغوب و درجه یک باشند، حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد مفید هستند که می‌توانند با تقویت فولیکول‌های مو باعث استحکام ریشه موها شوند.
 • بسیاری از مراکز کراتین مو از ماده‌های بسیار قوی برای ایجاد درخشندگی و شفافیت بیشتر موها استفاده می‌کنند که همین مواد می‌توانند باعث ریزش مو شوند.
 • موی کراتین شده نیز نیاز به مراقبت‌های خاص خود را دارد و حتما باید از شامپوهای بدون سولفات برای شستن موها استفاده کنید.

تفاوت اصلی ریباندینگ مو و کراتین مو

اکنون که با این دو روش صافی مو آشنا شدید می‌توانید تفاوت ریباندینگ مو و کراتینه مو را بهتر درک کنید. همانطور که گفته شد ریباندینگ با مواد شیمیایی انجام می‌شود و با نفوذ به عمق تارهای مو، ساختار و پیوند اصلی آن‌ها را تغییر می‌دهد. همین موضوع باعث شده تا تارهای مو کاملا بی حالت، لخت و شلاقی شوند و ظاهر زیباتری پیدا کنند. اما از لحاظ ساختاری کاملا ضعیف و شکننده هستند.

کراتینه ضمن اینکه موها را صاف می‌کند، پروتئین مورد نیاز مو را نیز تامین می‌کند. درواقع این روش تنها سطح کوتیکول مو را تغییر می‌دهد و در مقایسه با ریباندینگ جنبه درمانی دارد. اما در عین حال موها صاف، براق و آبرسانی می‌شوند.

تفاوت بعدی این دو روش صافی مو، این است که کراتینه به طور معمول بین دو تا شش ماه ماندگاری دارد و به مرور زمان و با شستشوی مداوم اثر خود را از دست می‌دهد و باید برای ترمیم اقدام کنید. البته این موضوع کاملا به نوع ساختار مو بستگی دارد. اما ریباندینگ یک روش دائمی است و تنها با رشد ریشه مو و کوتاهی آن از بین خواهد رفت.

قیمت نیز می‌تواند عاملی برای تفاوت ریباندینگ مو و کراتینه مو باشد. معمولا مواد اولیه ریباندینگ مو به دلیل ماندگاری بالایی که دارد، قیمت بیشتری برای آن در نظر گرفته می‌شود. به همین علت اگر بودجه شما محدود است بهتر است کراتینه را برای موهایتان انتخاب کنید.

تفاوت اصلی ریباندینگ مو و کراتین مو

کراتین مو بهتر است یا ریباندینگ مو؟

ریباندینگ و کراتین مو اگرچه هر دو باعث صافی و احیای مو می‌شوند، اما ساز و کار متفاوتی دارند. اما اینکه کدام روش بهتر است کاملا بستگی به سلیقه و نوع موهای شما دارد. اگر موهای ضخیم و مقاومی دارید می‌توانید با ریباندینگ این صافی را ایجاد کنید. در غیر اینصورت بهتر است کراتینه مو انجام دهید تا موهایتان تقویت و آبرسانی شود و در عین حال ظاهر مرتب و زیبایی نیز داشته باشد.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی تفاوت ریباندینگ مو و کراتینه مو پرداختیم و اکنون می‌توانید از میان این دو روش یکی را انتخاب کنید. همانطور که گفته شد کراتینه مو ضمن اینکه موها را تقریبا صاف و درخشان می‌کند، باعث احیا و ترمیم ساختار مو نیز می‌شود و می‌تواند موها را درمان کند. حتی این کار را می‌توانید در کنار بوتاکس انجام دهید تا تاثیر فوق‌العاده آن را روی موهای خود ببینید.

ریباندینگ و کراتینه مو نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد و بهتر است در خانه انجام نشود. اما اگر قصد دارید این کار را در منزل انجام دهید، حتما مواد کراتین را از فروشگاه‌های معتبری چون شاهانو خریداری کنید. خرید کراتین مو ارزان از این فروشگاه امکان‌پذیر است و می‌توانید مدل‌های مختلف آن را تهیه کنید. محصولاتی اصل از برندهای مطرح که بهترین تاثیر را روی موهایتان ایجاد می‌کنند.

سوالات متداول

آیا ریباندینگ و کراتینه برای موهای رنگ شده مناسب هستند؟

کراتین می‌تواند روی موهای رنگ شده انجام شود. اما ریباندینگ روی این نوع موها قابل اجرا نیست.

آیا بعد از کراتینه و ریباندینگ باید مراقبت‌های خاصی روی مو انجام شود؟

بله، بعد از ریباندینگ مو یا کراتینه نباید تا دو روز موها را شست. همچنین باید از شامپو و محصولات مراقبتی بدون سولفات استفاده کرد.

آیا تفاوتی بین کراتین درمانی و کراتین صافی وجود دارد؟

بله، در کراتین درمانی از موادی استفاده می‌شود که درصد بیشتری مواد مغذی و ویتامین‌ها را دارند. در صورتیکه کراتین‌های صافی حاوی درصد کمی از مواد فرمالین و سیلیکونی نیز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *