مقالات

هر آنچه باید درباره پروتئین تراپی موی فر بدانید

پروتئین تراپی موی فر

تغییر شیوه زندگی و عدم مراقبت از موها باعث تجزیه کراتین مو شده و پروتئین تراپی موی فر و صاف، به عنوان روشی درمانی، پروتئین‌ها و اسیدهای آمینه را به موها رسانده و می‌تواند سلامت و شادابی را به تارهای مو بازگرداند. انواع مختلفی از پروتئین‌ها مانند پروتئین گندم، پروتئین ابریشم و پروتئین سویا در روند این درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و اثر آن به طور معمول تا ۴ ماه روی موها باقی می‌ماند. درمان‌های پروتئینی در بازسازی پیوندهای مو بسیار موثر هستند و در این مطلب قصد داریم به اهمیت انجام این فرایند پرداخته و نکات مهم درباره آن را بیان کنیم.

ضرورت وجود پروتئین‌ها در محصولات مراقبت از مو

مراقبت از مو با استفاده از پروتئین‌ها امر مهمی است. پروتئین‌ها، پلیمرهای طبیعی هستند که از اسیدهای آمینه ساخته شده‌اند و باعث محکم شدن ساقه مو می‌شوند. در صنعت آرایشی و بهداشتی، روی این مواد تغییراتی اعمال می‌کنند تا تاثیر و ماندگاری آن‌ها بیشتر شده و برای استفاده مناسب باشند.

به همین دلیل توصیه می‌شود، برای مراقبت از مو، حتما به دنبال محصولاتی بگردید که حاوی مقادیری از پروتئین هستند. این گروه از ترکیبات معمولا از منابع طبیعی تهیه شده و به صورت مولکول‌های کوچک‌تر در محصولات مراقبت از مو مانند شامپوها، نرم‌کننده‌ها و ماسک‌های حالت‌دهنده قرار می‌گیرند تا به شیوه بهتری جذب موها شوند. برخی از پروتئین‌های معمول شامل پروتئین گندم، پروتئین ابریشم، پروتئین شیر، کراتین و کلاژن هستند.

آیا پروتئین تراپی مو را صاف می کند؟

پروتئین تراپی مو مجعد می‌تواند تارهای مو را تا حدی صاف کند. این پروتئین‌ها در ساختار تارهای مو نفوذ کرده و مواد مغذی را به آن‌ها می‌رسانند که در نهایت این عملکرد باعث تقویت موها، افزایش لطافت و بهبود شکل آن‌ها می‌شود. همچنین، استفاده از روند پروتئین تراپی باعث می‌شود تا موها کمی صاف‌تر شده و پیچیدگی و حالت‌های نامطلوب آن‌ها نیز از بین برود.

اما در حالت کلی میزان تاثیر پروتئین تراپی مو در صاف شدن موهای هر فرد متفاوت است، در واقع میزان صافی به نوع مو، وضعیت آن و استفاده درست از محصولات مراقبتی پس از پروتئین تراپی بستگی دارد. اما بیشترین کاری که این فرایند انجام می‌دهد، تغذیه موهاست. پس می‌توان گفت هدف پروتئین تراپی موی فر تقویت آن است و برای صاف کردن مو باید به گزینه‌های دیگری مانند خرید کراتین مو فکر کنید.

آیا پروتئین تراپی مو را صاف می کند؟

خواص پروتئین تراپی

پروتئین تراپی مو مجعد مزایای بسیاری دارد. در این روش پروتئین‌های از دست رفته در فولیکول مو دوباره تامین شده و موها قوی‌تر می‌شوند. همچنین با افزایش پروتئین و ایجاد اتصالات قوی، خاصیت ارتجاعی موها بهبود یافته و شکنندگی تارهای مو کم می‌شود. همچنین با بازسازی و آب‌بندی کوتیکول مو، پروتئین تراپی از هدر رفتن آب درون ساقه مو جلوگیری کرده و تارهای مو را تغذیه می‌کند.

پروتئین تراپی، به استحکام و خاصیت ارتجاعی موها نیز کمک کرده و باعث کاهش شکنندگی انتهای موها و رشد سریعتر مو می‌شود. در نهایت نیز پروتئین تراپی ظاهر کلی موها را بهبود بخشیده و باعث می‌شود تا موهای سالم و زیباتری داشته باشند.

علائم و آثاری که موها به پروتئین تراپی نیاز دارند…

برای تعیین اینکه آیا پروتئین موی شما به اندازه است یا خیر، باید یک تار مو را با آب خیس کرده و آن را از دو طرف به آرامی بکشید. اگر تار مو بدون پارگی به اندازه اولیه خود بازگردد، یعنی مقدار پروتئین آن مناسب است. موهای متعادل و سالم کاملا انعطاف‌پذیر هستند. اگر موهای شما قبل از بریده شدن، بیش از حد معمول کشیده شود، به پروتئین نیاز دارد. اگر مو قبل از پاره شدن، کشیده نشود، نیاز به رطوبت دارد. از طرف دیگر، اگر در تارهای مو خشکی، زبری، سختی، گره خوردگی یا ضعیف شدن مو را می‌بینید، احتمالا رطوبت بهترین راه حل برای درمان موهای شما است. به جز موارد گفته شده، چک لیست زیر هم برای تشخیص نیاز مو به پروتئین، کمک‌کننده خواهد بود:

  • ظهور موخوره نشانه می‌دهد که موهای شما به پروتئین بیشتری نیاز دارند.
  • خشکی مو به عوامل مختلف بستگی دارد، اما حفظ سطح رطوبت مو با استفاده از پروتئین، می‌تواند به مرطوب نگه داشتن موها کمک کند.
  • شکستگی موها و آسیب در آن‌ها می‌تواند نشانه نیاز به پروتئین باشد. محصولات حاوی پروتئین برای قوی‌تر شدن فیبرهای مو و جلوگیری از شکنندگی آن‌ها موثر هستند.

خواص پروتئین تراپی

چه افرادی به پروتئین تراپی مو نیاز دارند؟

درمان‌های پروتئینه مو می‌توانند باعث استحکام تارهای مو شوند. افرادی که موهای سفید و رنگ شده دارند، کسانی که اغلب از سشوار، اتو مو و سایر دستگاه‌های حالت‌دهنده مو استفاده می‌کنند و کسانی که زیاد استخر می‌روند، نیازمند درمان‌های پروتئینی هستند. مولکو‌ل‌های پروتئین در این روند درمانی، شکاف‌های مو را پر کرده و آنها را تقویت می‌کنند. پروتئین تراپی موی فر در نهایت باعث می‌شود تا موهای این افراد درخشان شود، استحکام آن‌ها افزایش یافته و در نهایت ظاهر موها سالم و زیبا به نظر برسد.

حتما بخوانید  بوتاکس مو بهتر است یا پلکس تراپی؟

زمان مناسب برای استفاده از پروتئین تراپی مو

استفاده از پروتئین تراپی موی فر برای درمان موهای خشک و آسیب دیده را می‌توان با یک درمان هفتگی آغاز کرد و آن را تا ۴ هفته ادامه داد. پس از آن نیز دفعات پروتئین تراپی، به صورت دو هفته‌ای و سه هفته‌ای انجام می‌شود.

برای بهبود نتایج پروتئین تراپی مو مجعد، باید مواد آن بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی مو نگه دارید و همچنین از شامپوی ملایم بدون سولفات و نرم‌کننده برای ماندگاری آن استفاده کنید. البته برای حذف مقدار اضافی پروتئین‌ ناخواسته روی موها، می‌توان بلافاصله پس از پروتئین تراپی از یک شامپوی ملایم استفاده کرد.

در صورت کمبود بیش از حد پروتئین، می‌توان درمان هفتگی را به مدت بیشتری انجام داد و با بهبود وضعیت موها، فاصله دفعات استفاده از پروتئین را بیشتر کرد. اگر موها بیش از حد پروتئین دریافت کردند، لازم است تا درمان‌های پروتئینی را کاهش دهید. همچنین، قبل از استفاده از پروتئین تراپی، موها را با یک شامپوی ملایم بشویید.

نشانه های پروتئین بیش از حد موها

پروتئین تراپی موی فر باید به میزان مناسب انجام شود و دفعات بیش از حد یا کمتر از مقدار مورد نیاز، باعث آسیب جدی تارهای مو خواهد شد. پروتئین‌های مبتنی بر گندم و پروتئین‌هایی با وزن مولکولی بالا می‌توانند موها را چسبناک کرده و سبب سنگین شدن آن‌ها شوند. همچنین تجمع پروتئین می‌تواند باعث تغییر در شکل ظاهری مو شده و بافت و براق بودن آن را تحت تاثیر قرار دهد. در نهایت نیز پروتئین اضافی می‌تواند الگوی فر مو را تخریب کرده و باعث تغییر در قطر تارهای مو شود.

استفاده بیش از حد از محصولات پروتئینی می‌تواند منجر به تجمع پروتئین در کوتیکول مو شود که مو را سنگین و ضعیف کرده و باعث موخوره و شکنندگی موهای آسیب‌پذیر می‌شود. برای تعیین میزان پروتئین موها، می‌توانید محصولات حاوی پروتئین را کاهش داده و محصولات افزایش رطوبت مو را به روتین مراقبتی خود اضافه کنید. اگر پس از چند هفته موهای شما نرم‌تر و سالم‌تر به نظر می‌رسند، احتمالا موها از اضافه بار پروتئین خلاص شده‌اند.

علائم پروتئین بیش از حد مو

پروتئین تراپی در منزل

پروتئین تراپی مو به دو صورت در منزل و در سالن‌های آرایشگاهی انجام می‌شود. در سالن آرایشی، پروتئین تراپی به صورت فصلی و سالانه انجام خواهد شد، اما شما می‌توانید با خرید پروتئین مو در خانه، آن را به صورت هفتگی یا ماهانه تکرار کنید. برای انجام پروتئین تراپی در خانه، می‌توان از محصولات خانگی یا محصولات مراقبتی مو حاوی پروتئین استفاده کرد. زمان مورد نیاز پروتئین تراپی بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است که البته بعضی محصولات باید برای یک شب روی سر باقی بمانند.

برای انجام پروتئین تراپی، ماسک پروتئین را از ریشه مو تا انتهای آن بمالید و موها را به طور مساوی تقسیم کنید. سپس موها را با یک کلاه حمام پوشانده و از سشوار با دمای پایین استفاده کنید تا گرما به طور مساوی در موها پخش شود. سپس کلاه حمام را بردارید و موها را با شامپوی مخصوص بشویید. با ایجاد گرمای سشوار، می‌توانید تاثیر پروتئین تراپی را افزایش دهید. در حالت کلی بهتر است پروتئین تراپی مو فر توسط متخصصان انجام شود تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

جمع بندی

رطوبت برای موهای فر و مجعد مهم است، چراکه موهای فر نیاز به پروتئین دارند تا رطوبت خود را حفظ کنند. همچنین موهای پیچ خورده و ضخیم ممکن است آسیب بیشتری ببینند. پروتئین تراپی موی فر کمک می‌کند تا تغذیه ساقه مو انجام شده و ظاهر مو زیباتر شود. این مطلب توضیحات کاملی در مورد فرایند پروتئین تراپی بود و شما می‌توانید با این روش موهای زیباتری داشته باشید. لطفا نظرات خود را درباره پروتئین تراپی با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

پروتئین تراپی مو چند درصد صافی دارد؟

میزان تاثیر پروتئین تراپی مو در صاف شدن موهای هر فرد متفاوت است، در واقع میزان صافی به نوع مو، وضعیت آن و استفاده درست از محصولات مراقبتی پس از پروتئین تراپی بستگی دارد. در حالت کلی، پروتئین تراپی بیشتر جنبه درمانی دارد.

از کجا بفهمیم که به پروتئین تراپی مو نیاز داریم؟

اگر با رعایت کردن روتین روزانه، باز هم موهای شما خشک، کم آب و آسیب دیده است، بهتر است پروتئین تراپی مو را شروع کنید تا به صورت عمقی آسیب موهای شما درمان شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.