مقالات

بررسی انواع اتو مو و کاربردهای آن

بررسی انواع اتو مو و کاربردهای آن

داشتن موهای جذاب و صاف، حس خوبی در همه افراد ایجاد می‌کند، اما رسیدن به آن به ابزارهای مخصوصی نیاز دارد که مهم‌ترین آن،‌ انواع اتو مو است‌. این وسیله محبوب همان چیزی است که زیبایی موهایتان را صد چندان می‌کند و ظاهری براق و درخشان به آن می‌بخشد. اغلب افراد، اتو مو را وسیله‌ای برای صاف کردن موها می‌دانند، اما این تنها کاربرد اتو مو نیست، بلکه این دستگاه می‌تواند موهای شما را به‌ حالت دلخواهتان از جمله فر یا ویو درآورد و آن‌ها را از قبل زیباتر کند‌. اگر با اتو مو و کارکردهای مختلف آن آشنا نیستید یا از مدل‌های مختلف این دستگاه اطلاعاتی ندارید، در‌ ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا یک راهنمای جامع خرید اتو به شما ارائه دهیم.

اتو مو چیست؟

موهای زیبا و خوش‌حالت تأثیر زیادی بر چهره افراد و افزایش اعتماد به نفس آن‌ها دارد. داشتن موهای مرتب و زیبا چیزی است که همه به دنبال آن هستند، دستگاه اتو مو می‌تواند برای رسیدن به چنین موهایی کمکتان کند. این وسیله کاربردی ابزاری برای صاف کردن و حالت دادن به موها است که از یک صفحه با جنس سرامیک، تورمالین، تیتانیوم یا ترکیبی از آن‌ها ساخته می‌شود و از طریق حرارت به موها حالت می‌دهد.

انواع اتو مو با صفحاتی در اندازه‌های مختلف از جمله ۳ یا ۵ سانتی با حرارت قابل تنظیم در سایت شاهانو موجود است‌ که شما می‌توانید با توجه به جنس موهایتان گرمای آن را تنظیم کنید. به‌عنوان مثال، اگر موهای نازک یا شکننده دارید باید از حرارت کمتری استفاده کنید تا موهایتان آسیب نبیند. در مقابل اگر جنس موهای شما ضخیم است، برای صاف یا فر کردن آن‌ به حرارت بالاتر نیاز دارید تا موها سریع‌تر حالت بگیرند.

نحوه استفاده و کاربرد اتو مو بسیار آسان است و به مهارت خاصی نیاز ندارد. کافی است که بعد از گرم شدن دستگاه،‌ قسمت کوچکی از موها را انتخاب کنید و داخل صفحه اتوی مو قرار‌ دهید، سپس دستگاه را به سمت پایین موها بکشید، این کار را روی تمام قسمت‌های مو تکرار کنید تا به حالت دلخواه برسید. برای فر کردن نیز در ابتدا باید قسمت کوچکی از مو را انتخاب کنید و موها را به دور اتوی مو بپیچانید، در اینجا سرعت چرخاندن اتو و جهتی که مو را در آن می‌پیچانید، حالت موهایتان را تعیین می‌کند.

اتو مو چیست؟

انواع اتو مو

اتو مو وسیله‌ای بسیار کاربردی است که افراد زیادی به‌طور روزمره از آن استفاده می‌کنند. این دستگاه در مدل‌ها و با کارکردهای مختلف تولید شده است تا جوابگوی انواع موها باشد. در ادامه مطلب برخی از انواع اتو مو را به شما معرفی می‌کنیم:

 • اتو مو با صفحات مسطح

این مدل، معروف‌ترین نوع اتو مو به شمار می‌آید که از دو صفحه صاف تشکیل شده است. بعد از روشن کردن دستگاه، صفحات آن گرم می‌شوند که شما می‌توانید با قرار دادن موها داخل صفحات به آن‌ها حالت دهید.

 • اتو موی فر کننده

کاربرد اتو موی فر کننده برای ایجاد فر و موج است. طراحی این دستگاه به شکل استوانه‌ای است و موها برای موج‌دار شدن باید به ‌دور اتو، پیچانده شوند.

 • اتوی موی ویو

این مدل دارای تنوع زیادی است. برخی از مدل‌های آن از صفحات برآمده تشکیل شده‌اند و برخی دیگر دارای چند استوانه هستند.

 • اتو موی چند کاره

اتو موهایی که دارای صفحات قابل تعویض هستند و می‌توانند برای صاف، فر و موج‌دار کردن موها استفاده شوند.

 • برس حرارتی

این دستگاه از لحاظ ظاهری به‌ برس شباهت دارد. شما می‌توانید از این برس‌های حرارتی برای صاف کردن موهایتان استفاده کنید.

 • اتو مو سرامیکی

یکی از اتو موهای باکیفیت و رایج مدل سرامیکی است. این نوع اتو مو از صفحات سرامیکی برای توزیع یکنواخت گرما استفاده می‌کنند که به جلوگیری از آسیب‌دیدگی موها کمک می‌کند.

 • اتو موی تورمالین

این مدل از یک ماده معدنی به اسم تورمالین در روکش صفحات خود استفاده می‌کند که به کاهش موخوره و‌ وز مو‌ها منجر می‌شود.

 • اتو موی تیتانیومی

یک نوع دیگر از اتو موها، مدل تیتانیومی است که سریع‌تر از مدل‌های دیگر گرم می‌شود و از دوام بالایی برخوردار است. اگر موهای ضخیم و پرپشتی دارید این اتو مو مناسب شما خواهد بود.

 • اتو مو مادون قرمز

این نوع اتو موها از فناوری مادون قرمز برای حرارت به موها استفاده می‌کنند که به کاهش آسیب، براق‌تر شدن و رسیدن به موهای صاف‌تر کمک می‌کند.

انواع اتو مو

کاربرد های اتو مو

وقتی از کاربرد اتو مو صحبت می‌کنیم به یاد موهای صاف و خوش‌حالتی می‌افتیم که با استفاده از این دستگاه به ظاهر جذاب رسیده‌اند. در حقیقت اصلی‌ترین کاربرد اتو‌های مو صاف کردن و حالت دادن به موها است تا بر زیبایی آن‌‌ها افزوده شود؛ اما اتوی مو را می‌توان برای موارد بسیار دیگری نیز به کار برد، چراکه بسیاری به موهای موج‌دار علاقه دارند یا آنکه می‌خواهند موهایشان فر شود، این افراد می‌توانند از اتو موها، فر کننده یا ویو برای رسیدن به حالت دلخواه خود استفاده کنند.

از طرف دیگر،‌ اتو به داشتن موهای جذاب و براق کمک می‌کند‌، زیرا موها در اثر‌ اتو کشیدن به یک بافت مخملی و زیبا دست پیدا می‌کنند و براق‌تر به نظر می‌رسند. ازاین‌رو یکی دیگر از کاربردهای اتو مو را می‌توان افزایش درخشندگی و براقی موها دانست. اتو کشیدن همچنین اولین مرحله برای رسیدن به مدل‌ها و شنیون‌های مختلف مو به‌حساب می‌‎آید، به‌طور مثال اگر می‌خواهید موهایتان را دم اسبی ببندید در ابتدا باید آن‌ها را با اتو کاملا صاف کنید تا بعد از بستن جذاب‌تر به نظر برسند.

ویژگی و مزایای اتو مو

تا اینجا به معرفی انواع اتو مو و کاربردهای آن پرداختیم، اگر بعد از خواندن این مطالب هنوز درباره خرید این دستگاه مردد هستید و فکر می‌کنید که نسبت به مزایا و ویژگی‌های آن اطلاعات کافی ندارید در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا از فواید این دستگاه بیشتر برایتان بگوییم:

 • اگر نسبت به حرارت روی موهایتان حساس هستید، اتو موها دارای تنظیمات دما هستند که به شما این امکان را می‌دهد تا گرمایی متناسب با مدل موهایتان انتخاب کنید.
 • باوجود مشغله‌های کاری فراوان و نداشتن زمان کافی،‌ افراد زیادی رسیدگی به موهایشان را از اولویت خارج کرده‌اند. در این میان اتو مو به کمک شما آمده است تا در مدت زمان کمی، ظاهر زیبایی به موهایتان ببخشید.
 • زمانی که موهایتان را به‌وسیله اتو مو صاف می‌کنید،‌ نور‌ با برخورد به موها منعکس می‌شود، به همین دلیل آن‌ها براق و‌ درخشنده به نظر می‌رسند.
 • برخی از انواع اتو مو دارای موادی مانند تورمالین هستند که به محافظت از مو در برابر آسیب گرما کمک می‌کنند.
 • اتو مو به‌راحتی قابل حمل است، به همین دلیل نیازی نیست که در زمان سفر نگران موهایتان باشید.

ویژگی و مزایای اتو مو

معایب اتو مو

اتو مو مانند هر دستگاه دیگری علاوه بر مزایا، دارای معایبی نیز است که امکان دارد برای برخی مناسب نباشد. این وسیله محبوب از طریق حرارت، موها را صاف یا حالت‌دار می‌کند که همین موضوع موجب نگرانی بعضی از افراد شده است. آن‌ها معتقدند که‌ استفاده از گرمای زیاد‌ به مرور زمان باعث خشکی، شکستگی و دو شاخه شدن موها می‌شود. برای رفع نگرانی درباره این موضوع می‌توانید از قابلیت تنظیم دما یا اتو موهای دارای صفحات تورمالین استفاده کنید.

یکی دیگر از انتقاداتی که به دستگاه اتو مو وارد می‌شود، زمان‌بر بودن استفاده از آن است. منتقدین می‌گویند که اگر موهای ضخیمی داشته باشید به مدت زمان قابل توجهی نیاز دارید تا موهایتان کاملا صاف شود. این مورد ممکن است برای افرادی که با کمبود وقت مواجه هستند، ناخوشایند به نظر برسد. برای حل این مشکل می‌توانید با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مناسب هم به کارهایتان برسید و هم از این وسیله محبوب به نحو احسن استفاده کنید.

به ‌طور کلی استفاده از اتو باید با دقت و مراقبت زیادی انجام شود،‌ چراکه اگر به‌صورت درست از این وسیله کاربردی استفاده نکنید، حرارت دستگاه می‌تواند به پوست سر یا ساقه موهایتان آسیب وارد کند. برای حل چنین مشکلاتی، مخصوصا اگر تجربه استفاده از اتو مو را ندارید، بهتر است در ابتدا با حرارت ملایم از آن استفاده کنید و مراقب باشید که گرما با پوست سر شما برخورد نداشته باشد.

حتما بخوانید  روش تشخیص اتو مو لیز اصل از تقلبی

اتو مو برای چه موهایی مناسب است؟

اکثر افراد با شنیدن اسم انواع اتو مو،‌ به فکر صاف کردن موهای موج‌دار می‌افتند، اما این وسیله برای طیف گسترده‌ای از موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه مطلب به کاربرد این دستگاه محبوب در انواع موها می‌پردازیم، اما قبل از آن باید بگوییم که استفاده مفید از اتو در انواع موها به توزیع یکنواخت حرارت و تکنیک اتو کشیدن بستگی دارد.

اتو مو برای چه موهایی مناسب است؟

موهای نازک

استفاده از اتو مو همواره برای افرادی که دارای موهای نازک و شکننده هستند، نگران‌کننده است. اگر موهای نازکی دارد که ممکن است در دمای بالا آسیب ‌بینند، بهتر است از اتو موهایی‌ با دمای قابل تنظیم و حرارت کم استفاده کنید.

موهای ضخیم

صاف کردن موهای ضخیم و پرپشت کمی دشوارتر از موهای دیگر است. برای آنکه بتوانید موهای ضخیم خود را با اتو مو به‌راحتی صاف کنید، از یک دستگاه با صفحات پهن‌تر که قابلیت حرارت بالا دارد استفاده کنید.

موهای مجعد

این مدل از موها در معرض آسیب‌هایی مانند موخوره قرار دارند، برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است دستگاه‌هایی با تنظیمات حرارتی و صفحات سرامیکی یا تورمالین خریداری شود. در موهایی که احتمال آسیب دیدگی آن‌ها بیشتر است از اسپری محافظ حرارتی قبل از اتو کشیدن استفاده کنید.

موهای زبر

موهای زبر نسبت به انواع دیگر مو، ضخیم‌تر و متراکم‌تر هستند، به همین دلیل به اتویی دارای قابلیت تنظیم حرارتی بالا و صفحات پهن‌تر نیاز دارند. برای افرادی که موهای زبر دارند، دستگاهی با صفحات تیتانیوم مناسب است، زیرا سریع‌تر گرم می‌شوند و توانایی پخش حرارت به‌صورت یکنواخت را دارد.

موهای آسیب دیده

موهای آسیب دیده بیشتر در معرض شکستگی و دو شاخه شدن انتهایی ساقه مو قرار دارند، بنابراین برای این نوع موها استفاده از اتویی با دمای قابل تنظیم و حرارت کم بسیار مهم است. یادتان باشد که برای اتو کشیدن موهای آسیب دیده از اسپری محافظ حرارتی استفاده کنید.

اجزای اتو مو

تا اینجای مطلب درباره انواع اتو مو و کاربردهای آن صحبت کردیم، در این قسمت قصد داریم اجزای مختلف این دستگاه را به شما معرفی کنیم تا با شناخت آن‌ها انتخاب بهتری داشته باشید.

 • صفحات

این قسمت مهم‌ترین جزء یک اتو مو است که از مواد مختلفی مانند سرامیک، تیتانیوم، تورمالین، مادون قرمز یا ترکیبی از این‌ها ساخته می‌شوند و موها برای صاف شدن داخل آن قرار می‌گیرند.

 • المنت حرارتی

المنت حرارتی وظیفه گرم کردن صفحات را به‌طور یکنواخت بر عهده دارد که از مواد مختلفی از جمله سرامیک ساخته می‌شود.

 • دکمه کنترل دما

اغلب اتو موها دارای تنظیمات کنترل دما هستند که به انتخاب شدت حرارت کمک می‌کند. این ویژگی‌ برای موهای آسیب‌پذیر که به حرارت ملایم نیاز دارند، بسیار مهم است.

 • دسته

دسته اتو مو یکی دیگر از اجزای مهم این دستگاه است. این بخش از دستگاه عمدتا از پلاستیکی که در برابر حرارت مقاوم است، ساخته می‌شود.

 • کلید روشن/خاموش

این کلیدها برای خاموش و روشن کردن دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند و اغلب با رنگ قرمز در دستگاه اتو مو قابل تشخیص است.

 • صفحه نمایش LED

برخی از مدل‌های جدید اتو موها دارای نمایشگر LED هستند که دمای دستگاه را نشان می‌دهد. این قابلیت برای افرادی که به حرارت زیاد یا کم نیاز دارند، کاربردی است.

اجزای اتو مو

نحوه انتخاب اتو مو مناسب

خرید دستگاه اتو مو به دقت زیادی نیاز دارد، زیرا این وسیله با موهای شما که مستقیما بر ظاهرتان تأثیر می‌گذارد، ارتباط دارد. ازاین‌رو در انتخاب آن باید دقت فراوانی به خرج دهید و برای خرید دستگاهی مناسب به نکاتی که در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم توجه کنید.

نوع موی خود را در نظر بگیرید

موهای مختلف به اتوهایی با تنظیمات متفاوت نیاز دارند تا از آسیب‌دیدگی آن‌ها جلوگیری شود. به‌طور مثال موهای نازک یا شکننده به حرارت کمتر و موهای ضخیم یا زبر به حرارت بیشتری نیاز دارند؛ بنابراین باید اتویی با دمای قابل تنظیم بخرید تا بتوانید حرارت متناسب با نوع موی خود را تنظیم کنید.

به کیفیت صفحات دستگاه توجه کنید

صفحات، مهم‌ترین جزء یک اتو مو هستند که از موادی مانند سرامیک، تیتانیوم، تورمالین یا مادون قرمز ساخته می‌شوند. هرچه کیفیت این صفحات بهتر باشد در زمان اتو کشیدن، گرما به‌طور یکنواخت و بدون آسیب در موهایتان پخش می‌شود.

به پهنای صفحه اتو مو دقت کنید

دستگاه اتو مو دارای صفحاتی باریک یا پهن است که برای انواع مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور کلی در زمان خرید اتو مو باید به این نکته توجه داشته باشید که صفحات پهن‌تر برای موهای بلند و پرپشت، گزینه مناسب‎‌تری هستند.

طول سیم را بررسی کنید

اگر فاصله میز آرایش و پریز برق اتاقتان زیاد است، باید دستگاهی با سیم بلندتر خریداری کنید تا در هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشوید؛ بنابراین توجه به طول سیم اتو مو که پاسخگوی نیازهای شما باشد دارای اهمیت بسیاری است.

به ایمنی دستگاه اهمیت دهید

اتو مو به‌عنوان یک وسیله الکترونیکی باید از ایمنی مناسبی برخوردار باشد. یک دستگاه اتو موی ایمن باید دارای ویژگی‌هایی مانند خاموش شدن خودکار پس از زمان معین یا دسته مقاوم در برابر حرارت برای جلوگیری از سوختگی باشد.

بهترین اتو مو کدام است؟

در سال‌های اخیر به دلیل محبوبیت اتو مو، برندهای مختلفی به تولید این محصول پرداخته‌اند ‌و اتوهایی با کارایی متفاوت تولید کرده‌اند‌. یکی از بهترین اتو موهای بازار که کیفیت و عملکرد بالایی دارد اتو موی حرفه‌ای و پیشرفته برند لیز است. برند برزیلی لیز با تولید اتو موهایی که انتخاب اول بسیاری از آرایشگران و مردم عادی در سراسر جهان است، توانسته توجه‌های زیادی را به‌سوی خود جلب کند. اتو موهای برند لیز با وجود طراحی فوق‌العاده، اتوکشی ساده و‌ پخش گرمای یکنواخت، علاوه بر کاربران عادی، نظر کارشناسان را هم به‌سوی خود جلب کرده است. در ادامه به معرفی دو مدل از اتو موهای برند لیز می‌پردازیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله نکاتی که هنگام خرید اتو مو باید بدانید را مطالعه نمایید.

اتو موی لیز اکستریم

این دستگاه اتو مویی با قیمت مناسب و کیفیت عالی است که برای انواع موها کاربرد دارد. صفحه این مدل تیتانیومی است، به همین دلیل به‌سرعت گرم می‌شود و حرارت را به‌صورت یکنواخت در سطح صفحه پخش می‌کند. اتو مو لیز اکستریم دارای نمایشگر ال ای دی است که میزان دمای دستگاه را در زمان کار نشان می‌دهد. این مدل همچنین با حداکثر دمای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد کار می‌کند، به همین دلیل از توانایی بالایی برای حالت دادن به موها برخوردار است.

اتو موی لیز اکستریم

اتو موی لیز سوپریم

این محصول به دلیل قدرت و کارایی بالای خود می‌تواند در کراتین مو، ریباندینگ و سایر فعالیت‌هایی که به اتو موی قوی نیاز دارد، مورد استفاده قرار بگیرد. جنس صفحات اتو موی لیز سوپریم از تیتانیوم و با روکش طلایی است که با قطر ۴ سانتیمتری، برای موهای پرپشت و ضخیم یک انتخاب مناسب به نظر می‌رسد. از دیگر مشخصات اتو موی لیز سوپریم می‌توان به نمایشگر ال ای دی برای نمایش درجه حرارت، سیم چرخشی با طول ۲٫۵ متر و قابلیت تنظیم دما اشاره کرد.

اتو موی لیز سوپریم

جمع بندی

در این مطلب به بررسی انواع اتو مو و کاربردهای آن پرداختیم و عملکردهای مختلف این دستگاه را مورد بررسی قرار دادیم. اتو مو را همگان به‌ عنوان صاف کننده مو می‌شناسند، اما این دستگاه را می‌توانید علاوه بر صافی، برای فر یا موج‌دار کردن موها هم استفاده کنید. اتوی مو در مدل‌های مختلفی از جمله مسطح، فر کننده، ویو، حرارتی، سرامیکی، تیتانیومی، تورمالین، مادون قرمز و چندکاره وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دارای مشخصات و کارایی متفاوتی هستند و در موهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید انواع اتو مو را در سایت شاهانو خریداری نمایید.

خرید دستگاه اتو مو باید با دقت فراوانی انجام شود و با توجه به نکاتی مانند جنس مو، اندازه صفحه اتو مو، طول سیم برق، کیفیت صفحات و دسته، یک دستگاه خوب انتخاب کنید. یادتان باشد که در زمان استفاده از اتو مو باید آن‌ها با مهارت کامل روی موهایتان بکشید و از تماس دستگاه با پوست سر خودداری کنید تا دچار سوختگی پوست و مو نشوید.

سوالات متداول

هرچند وقت یک‌بار می‌توانم از اتو مو استفاده کنم؟

استفاده زیاد از اتوی مو ممکن است به موهای شما آسیب وارد کند، بنابراین بهتر است هفته‌ای بیش از یک یا دو بار از آن استفاده نکنید.

آیا اتو به موها آسیب می‌رساند؟

اتو مو زمانی به موهایتان آسیب می‌رساند که آن ‌را با حرارت بالا روی موهایتان بکشید؛ بنابراین در زمان کار با این دستگاه توصیه می‌شود که از گرمای ملایم و اسپری محافظت کننده در برابر حرارت استفاده کنید.

اتو موهای دارای صفحات پهن بهتر است یا نازک؟

دستگاهی با صفحات پهن می‌تواند سریع‌تر به موهای پرپشت و ضخیم حالت ‌دهد. در مقابل اتوهای دارای صفحات نازک برای موهای کم پشت انتخاب بهتری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.