مقالات

مراقبت بعد از پروتئین تراپی مو شامل چه مواردی می شود؟

مراقبت بعد از پروتئین تراپی مو

مراقبت بعد از پروتئین تراپی مو به دلیل فرم دهی و حفظ  شادابی موها تاثیر مهمی در استایل خانم‌‌‌‌‌ها و آقایان دارد. امروزه عوامل مختلفی مانند ابزارهای حرارتی، رنگ کردن و غیره باعث آسیب به ساختار مو‌‌‌ می‌شود. بنابراین حفظ شادابی و توجه به سلامت موها و تقویت آن با مواد مغذی مانند پروتئین مو از اهمیت زیادی برخورداراست. در حال حاضر روش‌‌‌های مختلفی برای احیا و صافی مو و همچنین انتقال مواد مغذی به بافت مو رایج است.

موهایی که پروتئین خود را به عنوان یک عنصر ضروری از دست‌‌‌ می‌دهند فرم بدی پیدا می‌کنند و بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر بدی می‌گذارند. پروتئین درمانی یا پروتئین تراپی یک روش رایج و پرطرفدار برای تغذیه مناسب موها محسوب‌‌‌ می‌شود.آنچه تاثیر این روش را بیشتر‌‌‌ می‌کند مراقبت‌‌‌ های بعد از پروتئین تراپی است که در این مطلب از سایت شاهانو عرضه کننده محصولات تخصصی پوست و مو به آن‌‌‌ می‌پردازیم.

پروتئین تراپی مو چیست؟

در ساختار مو به صورت طبیعی مقدار معینی پروتئین کراتین وجود دارد که باعث تقویت موها و حفظ سلامتی آن‌‌‌ می‌شود اما عوامل گوناگون مانند رنگ کردن مو، آلودگی و ابزارهای حرارتی به مرور زمان کراتین موجود در مو را تجزیه‌‌‌ می‌کند. داشتن رژیم غذایی حاوی مواد پروتئینی نیز در رشد و تقویت موها نقش مهمی ایفا‌‌‌ می‌کند. افرادی که از ریزش موهای خود گله دارند به اندازه کافی پروتئین مصرف نمی کنند.

برای تامین پروتئین مورد نیاز موهای خود‌‌‌ می‌توانید از انواع درمان‌‌‌های خانگی یا محصولات شیمیایی عرضه شده در بازار استفاده کنید. در روش پروتئین تراپی، پروتئین‌‌‌های هیدرولیز شده به کوتیکول‌‌‌های مو تزریق‌‌‌ می‌شود؛ در نتیجه لایه‌‌‌های کوتیکل تقویت و رشته‌‌‌های مو ترمیم پیدا‌‌‌ می‌کند. تامین پروتئین مو باعث از بین رفتن تخلخل تارهای مو می‌شود. در نتیجه از این روش‌‌‌ می‌توان برای ترمیم موهای آسیب دیده نیز به شرط رعایت مراقبت‌‌‌ های بعد از پروتئین تراپی مو استفاده کرد.

پروتئین تراپی مو چیست؟

ویژگی‌‌‌های پروتئین تراپی

قبل از پرداختن به موضوع مراقبت بعد از پروتئین تراپی بهتر است انواع این روش را بشناسید. مهمترین ویژگی پروتئین درمانی روش انجام آن است. اگر شما جز کاندیدهای پروتئین درمانی هستید لازم است بدانید که انجام این تکنیک درمانی روشهای مختلفی دارد که در ادامه مطلب به آن اشاره‌‌‌ می‌کنیم.

پروتئین درمانی ترمیم کننده

از این روش در شرایطی استفاده می‌شود که موهای فرد بر اثر عوامل مختلف مانند رنگ مو دچار آسیب شده باشد. پروتئین درمانی ترمیم کننده باعث رطوبت دهی، آبرسانی و تامین مواد مغذی مو‌‌‌ می‌شود. استفاده از این روش هر دو هفته یک بار اثربخشی بسیار خوبی بر روی موهای آسیب دیده دارد.

پروتئین درمانی مرطوب کننده

ممکن است موهای شما حالت وز و خشکی داشته باشد یا به اصطلاح هیدراته شده باشد. در این صورت پروتئین درمانی مرطوب کننده با تامین پروتئین و مواد مغذی مو، حالت نرم و صافی به موهای شما می‌دهد.

ویژگی‌‌‌های پروتئین تراپی

مزایای پروتئین تراپی

پروتئین درمانی مو اگر با مراقبت‌‌‌های لازم بعد از پروتئین تراپی مو همراه شود مزایای زیادی برای موها به همراه دارد. این تکنیک به عنوان یک روش موثر مورد توجه خیلی از افراد مخصوصا خانم‌‌‌‌‌ها قرار گرفته است. پروتئین تراپی با پر کردن شکاف هایی که در کوتیکول مو بر اثر عوامل مختلف ایجاد شده است به ترمیم بافت موها کمک‌‌‌ می‌کند. همچنین در نرمی مو، تقویت کراتین مو، کاهش حالت شکنندگی مو و حذف موخوره تاثیر زیادی دارد. استفاده از آبرسان‌‌‌های عمیق و مرطوب کننده مو نیز برای تکمیل نتایج اثربخشی این روش لازم است.

به طور کلی پروتئین درمانی برای موهای آسیب دیده استفاده‌‌‌ می‌شود. بنابراین اگر موهای سالم و طبیعی دارید نباید سراغ این روش بروید. همچنین استفاده زیاد از محصولات پروتئین تراپی ممکن است عوارض جانبی برای شما به همراه داشته باشد. از جمله این که موهای شما خشک و دچار شکنندگی شود.

مزایای پروتئین تراپی

مراقبت‌‌‌های بعد از پروتئین تراپی مو

طول ماندگاری اثر پروتئین تراپی به جنس موهای شما و کیفیت موادی که استفاده‌‌‌ می‌کنید بستگی دارد. اگر تمام مراقبت‌‌‌های لازم بعد از پروتئین تراپی مو را رعایت کنید و از مواد با کیفیت و مرغوب کمک بگیرید این روش حداقل ۳ ماه و حداکثر یکسال برای شما ماندگار است. مهمترین اقداماتی که‌‌‌ می‌بایست برای مراقبت بعد از پروتئین تراپی انجام دهید عبارتند از:

  • بستن و شانه کردن موها

سعی کنید در روزهای ابتدایی بعد از پروتئین تراپی مو‌‌‌های خود را صاف و باز نگه دارید. توصیه‌‌‌ می‌شود تا دو هفته بعد از پروتئین تراپی موهای خود را در هیچ مدل یا شکلی نبندید. بعد از این مدت‌‌‌ می‌توانید از کش مو‌‌‌های نرم یا گیره مناسب استفاده کنید به طوری که فشاری به موهایتان وارد نشود.

  • خیس نشدن موها تا ۲۴ ساعت

بعد از پروتئین تراپی نمی توانید موهای خود را به روش‌‌‌های قبلی مانند چنگ زدن بشویید. یکی دیگر از مراقبت‌‌‌های لازم بعد از پروتئین تراپی مو شستشوی صحیح و اصولی مو در حمام است. برای این کار کف سر را با شامپو فری سولفات به آرامی ماساژ دهید. جمع کردن یا چنگ زدن موها در حمام باعث گره خوردگی و از بین رفتن اثرات پروتئین تراپی‌‌‌ می‌شود. برای شستن ساقه موها نیز آن را در دست بگیرید و در امتداد مو از بالا به پایین موهایتان را ماساژ دهید.

  • رنگ و دکلره نکردن مو

اگر‌‌‌ می‌خواهید تمام وقت و هزینه ای که برای پروتئین تراپی گذاشته اید را در دو ساعت از دست بدهید بدون توجه به مراقبت بعد از پروتئین تراپی از آرایشگر خود بخواهید بلافاصله برای رنگ و دکلره موهای شما اقدام کند! دکلره یا رنگ مو به همین شدت قاتل موهای پروتئین شده است و اثر آن را به راحتی از بین می‌برد.

بهتر است قبل از پروتئین تراپی نسبت به رنگ کردن موهای خود اقدام کنید در این صورت فرصت دارید که در یک زمان مناسب برای پروتئین درمانی اقدام کنید. پروتئین‌‌‌‌‌ها با ایجاد یک لایه محافظ بر روی ساقه مو باعث تثبیت رنگ مو‌‌‌ می‌شود.

اما اگر از روش پروتئین تراپی برای درمان موهای خود استفاده کردید و بعد به هر دلیلی تصمیم گرفتید موهای خود را رنگ یا دکلره کنید حداقل باید سه روز صبر کنید. این سه روز فرصت مناسبی برای استراحت مو و تزریق کامل مواد پروتئین به مو‌‌‌ می‌باشد. مراقب باشید که در آرایشگاه بلافاصله بعد از انجام پروتئین تراپی سراغ رنگ کردن موهای خود نروید. در این صورت مراقبت‌‌‌ های بعد از پروتئین تراپی را رعایت نکرده اید و اثرات مثبت مواد پروتئینی به طور کامل در موی شما از بین‌‌‌ می‌رود.

  • استفاده از شامپوهای فری سولفات بعد از پروتئین تراپی

شامپوهای حاوی سولفات آسیب زیادی به مو‌‌‌ می‌رساند و باعث خشک شدن و حالت وزی مو‌‌‌ می‌شود. بنابراین یکی از روشهای مراقبت بعد از پروتئین تراپی استفاده از شامپوهای بدون سولفات یا شامپوهای مخصوص موهای پروتئین شده است که در داروخانه‌‌‌‌‌ها و فروشگاه‌‌‌های محصولات مراقبتی مو عرضه‌‌‌ می‌شود. مطمئنا شما برای پروتئین تراپی هزینه کرده‌اید و نمی خواهید با استفاده از یک شامپوی معمولی اثرات این روش را از بین ببرید. ضمن این که شامپوی معمولی بعد از پروتئین تراپی آسیب جدی به موهای شما وارد‌‌‌ می‌کند.

  • تهیه ماسک موی مناسب

استفاده از ماسک موی مناسب نیز یکی دیگر مراقبت‌‌‌های لازم بعد از پروتئین تراپی مو است. بعد از اینکه موهای خود را در حمام با شامپو فری سولفات شستید از ماسک مو استفاده کنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه مواد بر روی موی شما باقی بماند. سپس موهای خود را با آب ولرم آبکشی کنید. انواع ماسک مو مانند ماسک موی جوانه گندم، ماسک موی روغن آرگان و غیره در فروشگاه‌‌‌های محصولات مراقبتی مو و داروخانه‌ها عرضه‌‌‌ می‌شود. استفاده از ماسک تاثیر زیادی درخشندگی موهای شما و تامین رطوبت آن دارد. ضمن اینکه حالت صافی و لختی آن را نیز حفظ‌‌‌ می‌کند.

  • خشک کردن صحیح مو

خشک کردن اصولی مو بعد از هر بار استحمام از روش‌‌‌های مراقبت بعد از پروتئین تراپی محسوب می‌شود. بعد از شنا یا استحمام با یک حوله نرم موهای خود را بدون اینکه مچاله کنید به آرامی خشک کنید و آب اضافی آن را بگیرید. سپس با استفاده از سشوار با دور متوسط از بالا به پایین شروع به صافی موهای خود کنید.

  • استفاده از بالش مناسب بعد از پروتئین تراپی

رعایت مراقبت بعد از پروتئین تراپی حتی در طول شب هم لازم است. شب‌‌‌‌‌ها هنگام خواب سر خود را بر روی بالش ابریشمی بگذارید؛ موهایتان را از زیر سرتان بیرون بیاورید و بر روی بالش رها کنید. بالش‌‌‌های نامناسب که روکشی با جنس الیاف پلاستیکی و بی کیفیت دارد باعث اصطکاک مو‌‌‌ می‌شود. در نتیجه ممکن است هنگام بیدار شدن با موهای بهم ریخته و وز خود مواجه شوید که اصلا حالت خوبی نیست. برای مراقبت‌‌‌های بعد از پروتئین تراپی بالش‌‌‌های ابریشمی اصطکاک کمی در موی شما ایجاد می‌کند در نتیجه این روش برای شما ماندگارتر خواهد ماند.

  • ورزش نکردن

انجام فعالیت‌‌‌های سنگین و ورزش باعث تعرق بدن‌‌‌ می‌شود. در نتیجه شما هر بار ناچارید از حمام استفاده کنید که برای موهای پروتئین شده مضر است. بنابراین سعی کنید تا دو هفته برنامه‌‌‌های ورزشی خود را متوقف کنید. حتی اگر به حمام نروید و از شامپوی خشک استفاده کنید باز هم نمی توانید جلوی تعریق کف سر خود را بگیرید. هرگونه تحرک باعث کاهش اثر پروتئین تراپی و حذف صافی مو‌‌‌‌‌ها می‌شود.

  • استفاده از روغن‌‌‌های سنگین بعد از پروتئین تراپی

توصیه‌‌‌ می‌شود تا دو هفته از روغن‌‌‌های رطوبت رسان مو مانند روغن نارگیل یا روغن جوجوبا استفاده نکنید. هر چند این روغن‌‌‌‌‌ها تاثیر زیادی در آبرسانی و تامین رطوبت فولیکول‌‌‌های مو دارد اما به هر حال بعد از استفاده باید به حمام بروید و از شامپوی زیادی برای کاهش چربی موهای خود استفاده کنید.

 بنابراین به شما توصیه می‌شود برای رعایت مراقبت‌‌‌ های بعد از پروتئین تراپی حداقل تا دو هفته از روغن تراپی مو بپرهیزید. اگر به استفاده از روغن اصرار دارید‌‌‌ می‌توانید از روغن‌‌‌های ترکیب شده با کراتین استفاده کنید.

  • دور نگه داشتن مو از حرارت

رعایت نکات و مراقبت‌‌‌های لازم بعد از پروتئین تراپی مو ماندگاری این روش را برای شما افزایش‌‌‌ می‌دهد. استفاده بیش از حد از لوازم حرارتی مانند سشوار یا اتو مو باعث کاهش اثر درمانی پروتئین تراپی‌‌‌ می‌شود. به طور کلی اگر‌‌‌ می‌خواهید مدت طولانی تری از داشتن موهای صاف و درخشان در استایل خود لذت ببرید به توصیه‌‌‌‌‌ها و مراقبت بعد از پروتئین تراپی دقت کنید. عدم توجه به مراقبت‌‌‌ های بعد از پروتئین تراپی علاوه بر اینکه هزینه زیادی به شما تحمیل می‌کند آسیب جدی و جبران ناپذیری را متوجه موهایتان‌‌‌ می‌سازد.

قیمت پروتئین تراپی مو

قیمت پروتئین تراپی مو

 قیمت پروتئین تراپی به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین نمی توان مبلغ مشخصی را برای پروتئین تراپی اعلام کرد. اولین نکته تاثیر گذار در قیمت پروتئین تراپی نوع مواد، کیفیت و برند سازنده آن است. دومین فاکتور مهم در قیمت پروتئین تراپی مو، طول، حجم و جنس موهای شماست. البته فراموش نکنید تخصص و مهارت آرایشگر نیز بی تاثیر در قیمت پروتئین تراپی مو نیست. به این موارد هزینه خرید ماسک مو، شامپو بدون سولفات یا موادی که برای مراقبت بعد از پروتئین تراپی نیاز دارید را هم اضافه کنید.

استفاده استاندارد از پروتئین درمانی مو

اگر در ادامه مطلب مراقبت بعد از پروتئین تراپی‌‌‌ می‌خواهید بدانید که به چه میزان‌‌‌ می‌توانید از پروتئین درمانی مو  استفاده کنید باید به ساختار و شدت آسیب موهای خود دقت کنید. برخی از روش‌های پروتئین درمانی ملایم هستند و با هفته ای یکبار نتیجه اثربخشی بر روی موهای شما‌‌‌ می‌گذارد. درمان‌‌‌های سنگین تر برای موهای آسیب دیده با شدت بیشتر انجام‌‌‌ می‌شود. در این حالت بهتر است هر ۶ هفته یک بار به صورت ماهیانه سراغ پروتئین تراپی موی خود بروید. در هر حال استفاده بیش از حد از محصولات پروتئین درمانی بدون توجه به توصیه‌های متخصص یا برچسب روی محصولات عوارض زیادی دارد.

هرچند مزایای پروتئین درمانی در صورت توجه به مراقبت بعد از پروتئین تراپی بسیار بیشتر از عوارض جانبی آن است اما به هر حال نمی توان عوارض این روش را نیز نادیده گرفت. ممکن است استفاده از محصولات پروتئین درمانی در شما ایجاد آلرژی و واکنش‌های پوستی کند و بخار مواد چشم شما را تحریک نماید.

استفاده استاندارد از پروتئین درمانی مو

سخن آخر

شما در این مطلب با موضوع مراقبت بعد از پروتئین تراپی از سایت شاهانو فروشگاه اینترنتی عرضه محصولات تخصصی پوست و مو همراه بودید. همانطور که عنوان شد در حال حاضر برای درمان مشکلات مو روش‌‌‌های شیمیایی مختلفی ارائه شده است. یکی از روش‌‌‌های کم خطر و موثر برای مو، پروتئین تراپی محسوب‌‌‌ می‌شود. تغذیه مو با استفاده از روش پروتئین تراپی باعث استحکام مو و تقویت تارهای مو از داخل‌‌‌ می‌شود. در پایان پیشنهاد‌‌‌ می‌شود اگر برای خرید محصولات پروتئین تراپی به دنبال یک فروشگاه اینترنتی معتبر هستید سری به محصولات متنوع سایت شاهانو بزنید.

سوالات متداول

مراقبت‌‌‌های بعد از پروتئین تراپی چیست؟

استفاده از شامپوهای مناسب و معتبر و همچنین جلوگیری از حرارت بیش از حد مو با سشوار، اتومو و… مهمترین روش‌های مراقبتی پروتئین تراپی است.

درمان پروتئین تراپی چه فایده ای برای مو دارد؟

با انجام این روش مواد مغذی و پروتئینی مو تامین و تقویت می‌شود در نتیجه تارهای آسیب دیده مو ترمیم و سلامت به موهای شما برمی گردد.

فاصله زمانی برای انجام پروتئین درمانی چقدر است؟

اگر با توجه به شرایط موهای خود نسبت به درمان پروتئینی اقدام کردید لازم است که این فرآیند را چهار یا شش هفته یک بار انجام دهید. توجه داشته باشید که انجام بیش از حد این روش باعث شکنندگی و آسیب جدی موهای شما‌‌‌ می‌شود.

آیا پروتئین تراپی به روش خانگی نیز انجام‌‌‌ می‌شود؟

بله استفاده از مواد طبیعی مانند روغن نارگیل، کره نارگیل و سایر مواد طبیعی که حاوی چربی و پروتئین‌‌‌های سالم هستند برای درمان کمبود پروتئین موهای آسیب دیده روش موثری است.

آیا پروتئین تراپی تاثیری در رشد موها دارد؟

پروتئین تراپی یک راه کارآمد و موثر برای محافظت از موی افراد است. این روش با تغذیه و تقویت موها باعث رشد بیشتر مو می‌شود.

مهمترین تاثیر درمان پروتئینی مو چیست؟

پروتئین تراپی با استفاده از مواد مغذی و پروتئینی باعث تقویت و بازسازی تارهای مو‌‌‌ می‌شود و به پروتئین‌‌‌های فیبری مانند کراتین که در ساختار مو موجود است استحکام‌‌‌ می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *