مقالات

۵ باور غلط درباره ی کراتین مو

5 باور غلط درباره ی کراتین مو

سلامت و لطافت موها، بی‌شک یکی از ملاک‌های مهم در آراستگی و جذابیت ظاهری افراد به شمار می‌روند. به همین دلیل، بسیاری از افراد برای مراقبت از موهای خود، به امتحان کردن روش‌های مختلف روی می‌آورند. یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای بهبود وضعیت موها، کراتینه مو و یا استفاده از محصولات مراقبت از مو حاوی کراتین است.

این محصولات به طور محسوسی بر ظاهر و سلامت موها تأثیر گذاشته و لطافت و درخشندگی را به ارمغان می‌آورند؛ اما باورهای غلطی نیز در مورد کراتینه مو در جامعه وجود دارد که ممکن است بسیاری از افراد را دچار تردید یا اشتباه کند. در این مقاله، به بررسی نمونه‌هایی از باور غلط درباره کراتین مو خواهیم پرداخت. هدف ما از نگارش این مقاله این است که زیبا جویان از اطلاعات نادرست و بزرگ‌نمایی‌های تبلیغاتی در مورد کراتینه مو آگاه شوند و با دانش کافی، مناسب‌ترین روش را برای رسیدگی موهایشان انتخاب کنند.

کراتینه مو چیست؟

کراتین مو، یک پروتئین سخت و بسیار مهم در ساختار مو است که تقریباً ۹۰ درصد از وزن موها را تشکیل می‌دهد. این پروتئین، به صورت طبیعی در ساختار موها وجود داشته و یک عنصر اساسی برای استحکام و درخشش موهای سالم به حساب می‌آید. کراتین مو مانند سایر پروتئین‌ها، در ازای نیاز بدن تولید و به طور تدریجی توسط سلول‌های پوست سر ترشح می‌شود؛ بنابراین، اقداماتی مانند رنگ کردن موها، استفاده از شامپو‌های شیمیایی و قرار گرفتن موها در معرض حرارت مستقیم سشوار یا اتوی مو، می‌تواند به درصد زیادی از کراتین مو آسیب برسانند.

در چنین مواردی، استفاده از محصولات حاوی کراتین مو می‌تواند برای تقویت و بهبود ساختار موها مفید بوده و باعث شود موها نرم، براق و خوش حالت باشند. در این راستا، کراتینه کردن مو نیز از راهکارهایی است که ماده کراتین را با سرعت و شدت بیشتری به ساختار مو وارد کرده و برای سالم‌تر شدن آن معجزه می‌کند. در طی این فرایند، مواد کراتین سطح موها را پوشانده و با قرار گرفتن در معرض حرارت، به ساقه موها نفوذ می‌کند.

در نهایت، استفاده از مواد کراتین شیمیایی برای کراتینه کردن موها، می‌تواند به تقویت و بهبود ساختار موها، حفظ رطوبت، جلوگیری از شکنندگی، خشکی و شوره کف سر کمک کند. با این حال، باید به این نکته توجه داشت که استفاده از کراتین درمانی، مانند هر محصول مراقبتی دیگر، باید با توجه به نوع و ویژگی‌های موها انجام شود و مواردی از جمله اصالت و اعتبار برند و همچنین مهارت کراتین‌کار نیز نادیده گرفته نشود.

کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو برای چه افرادی مناسب است؟

کراتین مو به افرادی که موهای آسیب‌دیده و یا بسیار ضعیف دارند، به شدت توصیه می‌شود. برخی از مواردی که به کراتین طبیعی مو لطمه وارد می‌کنند عبارتند از:

 • دکلره و رنگ کردن پی در پی موها
 • استفاده از مواد و شامپوهای شیمیایی نامناسب
 • حرارت سشوار و اتوی مو
 • شرایط محیطی مانند تابش آفتاب یا آب و هوای خشک
 • برخی بیماری‌های پوست سر

در چنین شرایطی، استفاده از محصولات حاوی کراتین و یا کراتین کردن مو، می‌تواند به تقویت و بهبود ساختار موها، حفظ رطوبت موها، جلوگیری از موخوره، خشکی و شوره کف سر کمک کند تا موها یکدست و لطیف‌تر باشند. در صورتی که جزو هر یک از دسته‌های بالا هستید، پس از انتخاب یک مرکز معتبر و خرید مواد کراتین اورجینال و باکیفیت، موهای خود را کراتین کنید. البته اگر مشکلات جدی پوست سر یا حساسیت دارید، قبل از کراتین کردن مو با پزشک خود مشورت کنید.

کراتینه مو برای چه افرادی مناسب است؟

نحوه انجام کراتینه مو به چه صورت است؟

فرایند کراتین مو با استفاده از مواد کراتین انجام می‌شود که در طی آن، موها برای مدت مشخصی با یک محلول حاوی کراتین و سایر عناصر مرتبط، از جمله آمینواسیدها، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و روغن‌ها، پوشش داده می‌شوند.

 1. اولین مرحله در این روش، شستشوی موها با شامپوی مخصوص کراتینه مو است. در این مرحله، موها تمیز می‌شوند تا امکان جذب و نفوذ کراتین به آن‌ها افزایش یابد.
 2. پس از شستشو و گرفتن نم اضافه موها، محلول کراتین در سراسر موها پخش شده و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به آن اجازه داده می‌شود تا به خوبی جذب شود. سپس موها با دقت و حوصله توسط یک دستگاه حرارتی مانند سشوار یا اتو، به مدت چند دقیقه گرم می‌شوند. حرارت مورد استفاده در این مرحله نفوذ کراتین را بیشتر خواهد کرد.
 3. بعد از اینکه موها با کراتین پوشانده و به میزان لازم حرارت دیده شد، موها را با شامپو و در صورت نیاز کرم مرطوب کننده مخصوص می‌شویند. همچنین، پایان ‌دادن به این فرایند گاهی با یک پاک‌کننده کراتین مو برای حذف کراتین اضافه از سطح موها نیز امکان پذیر است.

پس از طی این مراحل، موهای شما لطیف، براق و تا حدودی صاف خواهند شد. پس از آن، تقریباً برای ۳ تا ۴ ماه می‌توانید از این حالت موهای خود لذت ببرید.

نحوه انجام کراتینه مو به چه صورت است؟

باورهای غلط درباره کراتین مو

 • آیا کراتینه مو، موها را به شدت صاف می‌کند؟

اولین باور غلط در مورد کراتین، هدف کراتین است. برخی افراد تصور می‌کنند که کراتین مو یک روش صافی است و اثر درمانی ندارد. کراتین کردن مو تا حدودی به صافی و کاهش حجم موها منجر می‌شود و میزان صافی ارتباط مستقیمی با نوع روش کراتین دارد.

در واقع، کراتینه مو باعث افزایش لطافت و درخشش موها و کاهش وز شدگی آن‌ها خواهد شد. با این حال، عوامل دیگری مانند نوع و وضعیت مو، مواد مورد استفاده، درجه حرارت و مدت زمان استفاده از محصول کراتین نیز بر روی نتیجه نهایی تأثیرگذار است.

 • آیا کراتینه مو، هر آسیبی را درمان می‌کند؟

کراتینه مو نمی‌تواند هر آسیبی را درمان کند. کراتینه کردن مو صرفاً به منظور بهبود وضعیت ظاهری موها و درمان برخی آسیب‌ها بوده و برای مشکلاتی نظیر ریزش مو یا موخوره درمان قطعی نیست.

 • آیا کراتینه مو سرطان‌زا است؟

یک باور غلط در مورد کراتین مو سرطان‌زا بودن آن است. با این حال، تحقیقات نشان داده که کراتین کردن مو باعث افزایش خطر سرطان نمی‌شود. البته شایان ذکر است که برخی از مواد کراتین‌های قدیمی حاوی فرمالدئید بودند که به عنوان یک ماده سرطان‌زا شناخته شده است.

در طی فرایند کراتینه مو، میزان محدودی از بخارات فرمالدئید در معرض تنفس قرار می‌گیرد، اما امروزه مواد کراتینه کننده بدون فرمالدئید و یا ارگانیک، برای استفاده در منزل نیز در دسترس هستند؛ بنابراین، استفاده از محصولات کراتینه کننده، به ویژه محصولات فاقد فرمالدئید، خطر سرطان را به دنبال ندارند.

 • آیا موهای کراتینه شده دیگر به مراقبت خاصی نیاز ندارند؟

اینکه موهای کراتینه شده دیگر به مراقبت نیاز ندارند، یک باور غلط و رایج است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کراتینه مو یک محافظ دائمی بوده و پس از آن، دیگر به استفاده از محصولات مراقبتی و یا حالت‌دهی موها با سشوار یا اتوی مو نیازی نخواهند داشت.

حقیقت این است که برای حفظ نتیجه کراتینه مو در زمان طولانی‌تر، بهتر است از شامپو و محصولات مراقبتی با فرمولاسیون مناسب برای موهای کراتینه شده استفاده کنید. همچنین از حرارت زیاد، آفتاب، شستشوی زیاد و موارد دیگری که ممکن است باعث آسیب به موها شوند، پرهیز کنید.

 • آیا کراتینه مو باعث ریزش موها می‌شود؟

با توجه به تحقیقات و مطالعات موجود، کراتین مو به طور مستقیم با ریزش مو در ارتباط نیست. با این حال، ممکن است برخی افراد پس از کراتین، به دلایلی مانند استفاده از مواد نامرغوب با ریزش مو مواجه شوند. همچنین، استفاده از دمای بالای صفحه حرارتی برای صاف کردن موها نیز می‌تواند از دیگر دلایل ریزش مو باشد.
در مجموع، کراتینه مو به طور مستقیم با ریزش مو مرتبط نیست، اما کاهش اصطکاک موها در نتیجه کراتینه شدن اصولی، ممکن است تأثیر مثبتی بر کنترل ریزش موها نیز داشته باشد؛ بنابراین، ریزش مو پس از این روش درمانی، از کیفیت پایین مواد، حساسیت پوست سر و یا بی‌تجربگی کراتین‌کار ریشه می‌گیرد.

باورهای غلط درباره کراتین مو

نتیجه‌گیری

در نهایت، می‌توان گفت که کراتینه مو یک فرآیند موثر در جهت بهبود سلامت و زیبایی موها است. تعدادی باور غلط در مورد کراتین مو وجود دارد که آگاهی از آن‌ها مستقیماً در تصمیم‌گیری تأثیرگذار خواهد بود.

در واقع، کراتین مو ایمن است، به شرطی که به درستی انجام شود؛ بنابراین، قبل از انجام آن، بهتر است با متخصصان مربوطه مشورت کرده و یا محصولاتی که فاقد مواد شیمیایی قوی و فرمالدئید هستند را انتخاب کنید. همچنین، بهتر است پس از کراتین، به مراقبت و نگهداری مناسب از موهای خود ادامه دهید. با رعایت این نکات، از فواید کراتینه مو محروم نخواهید ماند. پیشنهاد می کنیم برای خرید مواد کراتینه مو به سایت شاهانو مراجعه کنید.

 

سوالات متداول

آیا کراتین مو سرطان زا است؟

فقط مواد کراتینی که حاوی فرمالدئید باشد، احتمال ابتلا به سرطان را بالا می‌برد.

آیا کراتین مو باعث ریزش مو می‌شود؟

در صورتی که از مواد اورجینال و باکیفیت استفاده شود و کراتین مو را یک کراتین کار متبحر انجام دهد، کراتین باعث ریزش مو نخواهد شد.

آیا اثر کراتین مو دائمی است؟

وابسته به مراقبت‌های شما از موی کراتین شده و کیفیت مواد مصرفی، دوام کراتین از ۴ ماه تا ۶ ماه و حتی بیشتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *