مقالات

بوتاکس مو بهتر است یا پلکس تراپی؟

بوتاکس مو بهتر است یا پلکس تراپی؟

امروزه درمان‌های مو بسیار متنوع شده‌اند و در دوره‌ای به سر می‌بریم که بیشتر خانم‌ها از رنگ‌های مختلف و دکلره برای موهای خود استفاده می‌کنند که این مواد هم به موهای آن‌ها آسیب می‌زند. اگر به دنبال درمانی هستید که به شما کمک کند موهای پرتر، صاف‌تر و سالم‌تری داشته باشید، درمان‌هایی مانند بوتاکس مو و پلکس تراپی می‌توانند بهترین گزینه‌های درمانی برای شما باشند. این نوع درمان‌ها به طور کلی می‌توانند موهایی براق‌تر و صاف‌تر برای شما به ارمغان بیاورند. با این حال هرکدام از این رو‌ش‌های درمانی کاربردهای متفاوتی خواهند داشت. در ادامه قصد داریم در مورد تفاوت بوتاکس مو با پلکس تراپی صحبت کنیم.

Contents

بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس روشی درمانی بوده که در دهه گذشته محبوبیت زیادی در فضای زیبایی پیدا کرده است. اینفلونسرهای رسانه‌های اجتماعی و افراد مشهور زیادی در مورد این درمان صحبت کرده و آن را بررسی کرده‌اند.

درمان بوتاکس مو با بوتاکس صورت که برای از بین بردن چین و چروک‌ها کاربرد دارد بسیار متفاوت است. بوتاکس مو در واقع حاوی ترکیب سم بوتولینوم نیست و یک روش تزریقی محسوب نمی‌شود. این درمان فقط نام «بوتاکس» را برای یک فرایند حالت دهنده مو که به صورت موضعی استفاده می‌شود به دنبال دارد.

بر خلاف درمان‌های مانند کراتین، بوتاکس مو یک درمان بدون فرمالدئید و غیر شیمیایی و حالت دهنده است. در این فرآیند سطح موهای شما با محصولات درمانی پوشانده می‌شود و نتیجه آن مبارزه با موخوره و بهبود ظاهر موهای کدر و آسیب دیده خواهد بود. با این حال به خاطر داشته باشید که بوتاکس، موهای شما را صاف نمی‌کند (البته این مورد ممکنه در برخی از برند محصولات، صافی کمی هم بهمراه باشد). بوتاکس ها به بازسازی و ضخیم شدن نواحی نازک در رشته‌های مو کمک می‌کند تا حجیم و نرم به نظر برسند.

پلکس تراپی چیست؟

پلکس تراپی چیست؟

پلکس تراپی به عنوان راهی برای مبارزه با شکستگی مو پس از رنگ و دکلره کردن و یا آسیب های ناشی از استفاده مداوم از سشوار و یا اتو مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلکس تراپی درواقع فرایند استفاده از سرم‌های ترمیم کننده را با رنگ‌ها و نرم‌کننده‌ها است تا پیوندهای مو محافظت کنند و آسیب‌دیدگی به حداقل برسد و تثبیت رنگ برای مدت طولانی‌تری را به همراه داشته باشد.

درمان پلکس تراپی با استفاده از نرم کننده‌ تفاوت دارد. نرم‌کننده‌ها کوتیکول‌ها را محکم کرده و موهای شما را صاف می‌کنند، در حالی که فناوری‌های پلکس به ترمیم موها از مدولا کمک می‌کنند، اما هر دو باعث می‌شوند تا موهای شما سالم به نظر برسد. البته در حال حاضر نرم‌کننده‌هایی وجود دارند که حاوی ترکیبات پیچیده هستند و از خواص تقویت‌کننده و ضد شکستگی بهره‌مند می‌شوند.

وقتی موهای خود را رنگ و یا دکلره می‌کنید، پیوندهای میکرو در فیبرهای مو را تحت تأثیر قرار می‌دهید و باعث ضعیف شدن آن‌ها می‌شوید. اسیدها و پلیمرهای موجود در مواد پلکس مو به عنوان اسپری برای محافظت از این پیوندها عمل می‌کنند و همچنین به ترمیم میکرو پیوندهای شکسته کمک خواهند کرد. مواد مورد استفاده در پلکس تراپی می‌تواند به عنوان یک افزودنی مخلوط شده با رنگ، مواد تراپی و یا به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند. هر دو روش به ترمیم و بازسازی ریز پیوندهای شکسته در موهای شما کمک می‌کنند و باعث ایجاد پیوندهای جدید برای استحکام موها می‌شوند.

بوتاکس مو چیست؟

 

بررسی و مقایسه مزایای بوتاکس مو و پلکس تراپی

هر دو روش بوتاکس مو و پلکس تراپی مزایا و کاربردهای مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مزایای درمان پلکس

مزایای درمان پلکس به شرح زیر است:

۱. از مو در برابر آسیب رنگ و دکلره محافظت می‌کند

اگر موهای خود را به طور مرتب رنگ و یا دکلره می‌کنید، پلکس از موهای شما در برابر آسیب‌های شیمیایی محافظت می‌کند. همچنین اگر موهایتان خشک و شکننده شده‌اند، یک درمان حرفه‌ای پلکس به بازگرداندن درخشش قبلی آن کمک خواهد کرد.

۲. موهای شما را قوی‌تر می‌کند

موهای شما حاوی پیوندهای دی سولفیدی است که با گرما و آسیب‌های شیمیایی از بین می‌روند. وقتی پلکس این پیوندها را بازیابی می‌کند، موهای شما قوی‌تر می‌شوند و ظاهر سالم‌تری خواهند داشت. همچنین کمتر مستعد ریزش مو خواهید بود.

۳. موهای شما را احیا می‌کند

پس از درمان پلکس، موهای شما بسیار نرم‌تر و به وضوح درخشان‌تر به نظر می‌رسند.

۴. باعث کاهش موخوره می‌شود

وز شدن مو ناشی از ایجاد موخوره است. هنگامی که موهای شما آسیب می‌بینند و دچار موخوره می‌شوند، وز می‌شوند و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند. پلکس به رفع موخوره کمک می‌کند و در عین حال موهای شما را صاف‌تر و سالم‌تر نشان می‌دهد.

۵. از آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری می‌کند

اگر زمان زیادی را زیر نور خورشید می‌گذرانید، اشعه ماوراء بنفش می‌تواند آسیب جدی به موهای شما وارد کند. برخی از محصولات در درمان پلکس به محافظت از موهای شما در برابر آسیب‌های گرما و اشعه ماوراء بنفش کمک می‌کنند و ظاهر خشک و آسیب دیده‌ای را که اغلب ناشی از نور خورشید خواهد بود بهبود می‌بخشند.

بررسی و مقایسه مزایای بوتاکس مو و پلکس تراپی

مزایای بوتاکس مو

موادی که در درمان بوتاکس مو استفاده می‌شود حاوی پروتئین، کلاژن، ویتامین‌ها، روغن‌های ضروری، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان‌ها هستند و به ترمیم و تقویت فولیکول‌های مو کمک می‌کنند. مزایای بوتاکس مو به شرح زیر هستند:

۱. به جوانسازی موها کمک می‌کند

یکی از اثرات افزایش سن این است که موها حالت کشسانی خود را از دست می‌دهند. با یک جلسه بوتاکس مو می‌توان به موهایی شاداب دست یافت. ممکن است هزینه این درمان کمی بالا به نظر برسد، اما از نظر نتایج درمان ارزش این هزینه را دارد.

۲. حالت دهنده مو است

بوتاکس مو برای موهای خشک روشی درمانی بسیار مفید است. این درمان به موها حالت می‌دهد و آن را آبرسانی می‌کند.

۳. موهای آسیب دیده را ترمیم می‌کند

درمان بوتاکس مو به القای سلامت و درخشندگی موهایی که تحت آسیب محیطی قرار گرفته‌اند کمک می‌کند. امروزه قرار گرفتن در معرض آلودگی، گرد و غبار، آفتاب و رطوبت اغلب شادابی مو را از بین می‌برد و به تدریج موها کدر به نظر می‌رسند و آسیب زیادی می‌بینند. درمان بوتاکس به مقابله با چنین آسیب‌هایی کمک می‌کند و در عین حال مواد مغذی ضروری را تزریق خواهد کرد.

۴. برای انواع مو قابل استفاده است

درمان بوتاکس برای انواع مو مناسب است. به عنوان مثال، می‌توان نتایج مزایای بوتاکس مو را در موهای خشک، کدر، موخوره و آسیب دیده مشاهده کرد. در نتیجه، به حجم دادن موها نیز کمک می‌کند.

۵. به صاف شدن مو کمک می‌کند

مانند درمان پوست، درمان بوتاکس مو به پر شدن فیبر مو کمک می‌کند و آن را صاف نشان می‌دهد. در کل مراحل درمان، بافت مو نیز صاف می‌شود و موها براق به نظر می‌رسند.

۶. به تقویت فولیکول‌ها و جلوگیری از آسیب کمک می‌کند

مطالعات نشان می‌دهد که بوتاکس به بازیابی رشد مو کمک می‌کند و ریشه‌ها را قوی‌تر خواهد کرد. درمان بوتاکس مو به احیای موهای آسیب دیده، حفظ رطوبت و بهبود خاصیت ارتجاعی کمک می‌کند. زمانی که موها صاف، حالت دار و دهیدراته شوند، ریزش مو به شدت کاهش می‌یابد. این نه تنها به محافظت از ساقه مو کمک می‌کند، بلکه از ریشه نیز محافظت خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین برندهای محصولات بوتاکس مو را مطالعه نمایید.

مزایای بوتاکس مو

مقایسه معایب بوتاکس مو و پلکس تراپی

بوتاکس مو و پلکس تراپی مانند هر روش درمانی دیگر در کنار مزایایی که دارند، معایب و عوارضی هم به همراه خواهند داشت. برخی از معایب این دو روش درمانی به شرح زیر هستند:

معایب درمان بوتاکس مو

علیرغم اینکه بوتاکس یک درمان محبوب برای مراقبت از مو است، قبل از رزرو نوبت باید برخی از عوارض و معایب آن را در نظر بگیرید. در ادامه به برخی از معایب درمان بوتاکس مو اشاره می‌کنیم:

۱. هزینه بالا

یک ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید «هرچه بیشتر پول بدهی، بیشتر آش میخوری» و این مثال کاملا در مورد بوتاکس مو صدق می‌کند. درمان بوتاکس به بازیابی سلامتی، درخشندگی و براق شدن موها کمک خواهد کرد. در محصولات مورد استفاده در درمان‌ بوتاکس مواد فعالی مانند کلاژن، ویتامین E و B  وجود دارند. محصولات بوتاکس مو حاوی فرمول پیچیده‌ای برای احیای مو هستند. از این‌رو نسبت به سایر مواد مو گران‌تر خواهند بود.

۲. هزینه بالای مراقبت‌های بعد از درمان

برای حفظ اثر درمان بوتاکس مو، باید روی شامپوها، نرم کننده‌ها، سرم‌های مو و ماسک‌های مخصوص سرمایه‌گذاری کرد. از این‌رو، پس از صرف هزینه برای درمان، باید برای شامپوهای گران قیمتی که فاقد مواد شیمیایی و سولفات هستند، هزینه کنید.

۳. موها را مانند کراتین صاف نمی‌کند

بوتاکس درمانی برای صاف کردن مو نیست و مانند کراتین مو را صاف نمی‌کند. بوتاکس فقط به ترمیم انواع مو کمک می‌کند. میزان درخشندگی، صافی و براقی بعد از بوتاکس بر اساس نوع مو متفاوت خواهد بود.

۴. آسیب حرارتی

اگرچه درمان بوتاکس یک درمان مراقبت از مو بدون مواد شیمیایی است، آخرین مرحله اتوکشی می‌تواند باعث آسیب حرارتی شود. پس از بین رفتن اثرات درمان، ممکن است شاهد خشکی و کدر شدن مو باشیم.

۵. خطر آلرژی‌های پوستی

افرادی که پوست حساس یا مستعد آلرژی دارند ممکن است به دلیل محصولاتی که در درمان بوتاکس استفاده می‌شوند، دچار حساسیت، تحریک یا جوش‌های پوستی شوند.

مقایسه معایب بوتاکس مو و پلکس تراپی

معایب درمان پلکس تراپی

گاهی اوقات پلکس برای موهای شما لازم نیست. اگر از رنگ موی کم آسیب استفاده کرده‌اید یا هرگز موهای خود را رنگ نکرده‌اید و موهایتان آسیب ندیده است، استفاده از پلکس فقط اتلاف پول و زمان خواهد بود.

همچنین پلکس تراپی واکنش مو به رنگ را کند می‌کند، بنابراین باید مدت بیشتری منتظر بمانید تا موهایتان رنگ دلخواه را بگیرد. پلکس پرایم محصولی است که دی سولفید موهای شما را تقویت می‌کند، اما موهای شما را نرم و مرطوب نخواهد کرد. اگر موهای شما خشک است و موخوره دارید، احتمالا از درمان پلکس تراپی ناامید خواهید شد زیرا نمی‌توانید به اهداف خود برسید.

تفاوت بوتاکس و پلکس تراپی در ماندگاری

اثرات بوتاکس مو بین ۲ تا ۶ ماه باقی می‌ماند، اگرچه بازه زمانی دقیق آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. توصیه می‌شود برای حفظ نتایج از شامپوهای کم سولفات یا بدون سولفات استفاده کنید. اثر پلکس از بوتاکس مو کمتر است و باید هر بار آن را به همراه رنگ موی خود شارژ کنید تا ماندگاری داشته باشد.

تفاوت بوتاکس و پلکس تراپی در ماندگاری

اجرای بوتاکس مو

برای انجام بوتاکس مو اولین قدم این است که موهای خود را به طور کامل بشویید تا هرگونه آلودگی، تجمع چربی و کثیفی از پوست سر شما پاک شود. در این مرحله عمدتا از شامپوی قلیایی استفاده می‌شود که موهای شما را تمیز کرده و کوتیکول‌های مو را باز می‌کند. پس از شستشوی مو از نرم کننده استفاده نمی‌شود زیرا برای درمان به یک پایه تمیز نیاز است.

پس از شستشو، مو با استفاده از سشوار کاملاً خشک می‌شود. سپس موها تقسیم بنده شده و محصول بوتاکس مو روی موهای شما از یک سانت به ریشه تا نوک مو ماساژ داده می‌شود. مواد به مدت ۴۵ دقیقه روی مو می‌مانند و پس از آن با آب شستو سطحی انجام دهید  با باد سشوار کاملا موهارو خشک کرده و شروع به انوکشی کنید تا مواد کاملا روی مو جذب و سبک شود.

در نهایت، پس از اتو کشی کامل اجازه دهید موها به مدتی خنک شوند. پس از این کار، از ماسک تثبیت کننده به مدت ۲۰ دقیقه بر روی موها گذاشته و سپس آبکشی کنید. در انتها موها را با باد سشوار کاملا خشک کنید و از نتیجه آن لذت ببرید.

اجرای بوتاکس مو

اجرای پلکس تراپی

برای انجام پلکس تراپی باید ابتدا محصول پلکس مناسب را انتخاب کنید؛ مثلا پلکس پرایم شماره ۱ محلول خود پلکس بوده. برای استفاده از آن باید پلکس شماره ۱ را روی موهای خشک بمالید و آن را شانه کنید تا کل سر را بپوشاند. سپس اجازه دهید پلکس پرایم ۲۰ دقیقه روی مو بماند و سپس موهارا کاملا با کاور بپوشانید. بعد از تایم استراحت موها را به طور کامل آبکشی کنید. سپس از ماسک تثبیت شماره ۲ به کل مو آغشته کرده و اجازه دهید ۲۰ دقیقه رو مو بماند و بعد از آن آبکشی کنید.

نوع دیگر پلکس، وانپلکس فلوراکتیو است که پیوندهای شکسته مو را ترمیم می‌کند. وانپلکس درمانی برای انواع مو مناسب است. برای استفاده از این وانپلکس باید موهای خود را مقدار کمی مرطوب کنید و ماده پلکس را با آب مقطر ترکیب کرده و از ریشه تا نوک مو ماساژ دهید. اجازه دهید وانپلکس حداقل ۲۰ دقیقه روی موها بماند حتما در این مرحله از کاور برای پوشاندن مو استفاده کنید. سپس موها را با آب بشویید و با باد سشوآر کاملا خشک کنید.

تفاوت هزینه پلکس تراپی و بوتاکس مو

مواد اولاپلکس اصل و باکیفیت در ایران بسیار کمیاب است و عموما این مواد از خارج وارد می‌شوند و با توجه به نوسانات دلار قیمت آن‌ها بالا و پایین می‌شود. مهمترین عامل در هزینه درمان موی اولاپلکس کیفیت و نوع مواد تشکیل دهنده آن است. هزینه این نوع درمان در سالن‌های زیبایی متفاوت خواهد بود.

هزینه بوتاکس مو گران‌تر از پلکس خواهد بود اما این روش درمانی برای همه انواع مو کاربرد دارد. البته کوتاهی و بلندی موهای روی قیمت بوتاکس مو تأثیر می‌گذارد. همچنین ضخامت مو و میزان آسیب وارده به مو باعث افزایش و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

سخن پایانی

بوتاکس مو جدیدترین درمان ترمیم کننده غیر تهاجمی است که برای بازگرداندن شادابی به موهای آسیب دیده در اثر حرارت و پردازش شیمیایی فرموله شده است. این درمان موثر نوید می‌دهد که موهای کدر و خشک شما دوباره جوان و سالم به نظر برسند. بوتاکس مو روشی است که برای انواع مو کاربرد دارد. پلکس تراپی یا درمان پلکس راهی برای مبارزه با آسیب دیدگی مو پس از رنگ کردن خواهد بود. پلکس تراپی درواقع فرایند استفاده از سرم‌های ترمیم کننده را با رنگ‌ها و نرم‌کننده‌ها است تا پیوندهای مو محافظت کنند و آسیب‌دیدگی به حداقل برسد و تثبیت رنگ برای مدت طولانی‌تری را به همراه داشته باشد. این درمان برای افرادی که موهای خود را دائما رنگ و یا دکلره می‌کنند مناسب است. هر دو درمان مزایا و معایبی دارند و به طور کلی مخاطب‌های خاص خود را خواهند داشت.

 

سوالات متداول

بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس مو درمانی بدون فرمالدئید و غیر شیمیایی و حالت دهنده است. در این فرآیند سطح موهای شما با محصولات درمانی پوشانده می‌شود و نتیجه آن مبارزه با موخوره و بهبود ظاهر موهای کدر و آسیب دیده خواهد بود.

پلکس تراپی چیست؟

پلکس تراپی یا درمان پلکس راهی برای مبارزه با شکستگی مو پس از رنگ کردن است. پلکس تراپی فرایند استفاده از سرم‌های ترمیم کننده به همراه رنگ مو است تا از پیوندهای مو محافظت کنند و آسیب‌دیدگی به حداقل برسد و تثبیت رنگ برای مدت طولانی‌تری را به همراه داشته باشد.

تفاوت بوتاکس و پلکس تراپی در ماندگاری چیست؟

اثرات بوتاکس مو بین ۲ تا ۶ ماه باقی می‌ماند، اگرچه بازه زمانی دقیق آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اثر پلکس از بوتاکس مو کمتر است و باید هر بار آن را به همراه رنگ موی خود شارژ کنید تا ماندگاری داشته باشد.

تفاوت پلکس تراپی و بوتاکس مو در هزینه چیست؟

مهمترین عامل در هزینه درمان موی پلکس کیفیت و نوع مواد تشکیل دهنده آن است. هزینه این نوع درمان در سالن‌های زیبایی مختلف متفاوت خواهد بود. هزینه بوتاکس مو گران‌تر از پلکس است اما این روش درمانی برای همه انواع مو کاربرد دارد و کوتاهی و بلندی، ضخامت و میزان آسیب دیدگی موها روی قیمت بوتاکس مو تأثیر می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *