مقالات

کراتین سرد چیست و چه تفاوتی با کراتین گرم دارد؟

کراتین سرد چیست و چه تفاوتی با کراتین گرم دارد؟

زیبایی و جذابیت از عوامل تأثیرگذار در دنیای امروز محسوب می‌شوند و افراد زیادی تمایل دارند که همواره در هر جمعی بدرخشند و بتوانند روی مخاطبان خود تأثیر مثبت بگذارند. مو یکی از مهم‌ترین موارد در زیبایی و جذابیت افراد به شمار رفته و اغلب مردم به دنبال راهی برای درخشان و زیباتر نشان دادن موهای خود هستند. از طرفی مو در جریان استفاده بیش از حد از رنگ و مواد دکلره، شرایط آب و هوایی نامناسب، استفاده نادرست از وسایل حرارتی و همین‌طور رژیم غذایی غیراصولی ممکن است شفافیت و صافی خود را از دست داده و وز شود. خیلی از افراد از روش کراتینه کردن برای خلاص شدن از موهای وز خود استفاده می‌کنند. کراتین مو دارای انواع مختلفی است. در این بخش قصد داریم شما را با تفاوت کراتین سرد و گرم آشنا کنیم تا امکان انتخاب مناسب‌ترین روش برای شما فراهم شود.

کراتینه مو یکی از روش‌های متداول برای صاف و درخشان کردن موها بوده که می‌تواند ضمن صاف کردن موها، حالت ابریشمی نیز به آن‌ها ببخشد. این روش که خاصیت درمانی هم دارد، موهای آسیب‌دیده را احیا و بازسازی می‌کند. افراد با انجام کراتینه می‌توانند از داشتن موهای صاف و زیبا لذت ببرند.

کراتین مو چگونه انجام می‌شود؟

در روش کراتینه که با مواد مخصوصی انجام می‌شود، مو تغذیه خواهد شد. در صورتی که موهای مجعد و آسیب‌دیده‌ای دارید، خواهید توانست از طریق کراتینه کردن از موهایی صاف و شفاف برخوردار شوید. این روش می‌تواند در خانه و سالن‌های آرایشی انجام شود و موهای شما را نرم کند. ترکیب شیمیایی موجود در این روش منجر به شکسته شدن پیوندهای مو شده که به همراه حرارت دادن، موهایی صاف را برای افراد ایجاد می‌کند.

آشنایی با تفاوت کراتین سرد و گرم سبب می‌شود تا شما بتوانید روش مناسب‌تری را برای صاف کردن موهای خود انتخاب کنید. کراتین به نوعی از پروتئین می‌گویند که به صورت طبیعی در مو وجود دارد و منجر به شفافیت و صافی آن می‌شود. موهای وز دارای پروتئین کمتری در ساختمان خود هستند. با انجام کراتینه کردن مو می‌توانید تا چند ماه از داشتن موهای صاف و درخشان لذت ببرید. این روش فولیکول‌های موی آسیب ‌دیده را نرم کرده و باعث بهبود وضعیت ظاهری آن می‌شود.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کراتینه کردن مربوط به صاف کردن مو شده و این مواد می‌توانند موها را نرم کنند؛ اما باید بگوییم که مواد موجود در کراتینه منجر به ترمیم آسیب‌های کوتیکول شده و این عمل باعث صافی و براق شدن موها خواهد شد. در این روش مواد کراتینه مو بر روی موها قرار گرفته و بعد با کمک یک اتو آن را تثبیت می‌کنند. این فرآیند با توجه به موهای افراد ممکن است بین ۹۰ دقیقه یا حتی بیشتر نیز طول بکشد.

لازم به ذکر است که امروزه کراتین‌های مختلفی تولید می‌شوند که ویژگی‌های متفاوتی دارند. همچنین فرمالدهید موجود در این مواد باعث سرفه و خارش گلو می‌شود که با استفاده از یک پنکه می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد.

فرق کراتین سرد و گرم در نحوه اجرا

از دیگر تفاوت کراتین سرد و گرم می‌توان به نحوه اجرای این دو مواد اشاره کرد. در روش کراتین گرم ابتدا موها را با یک شامپو قلیایی شسته و بعد آب اضافی آن را خشک می‌کنیم. سپس موها را به رشته‌های باریک‌تر تقسیم کرده و مواد کراتین را از یک سانت مانده به ریشه به موها می‌زنیم. در ادامه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه اجازه می‌دهیم تا موها توسط براشینگ خشک شوند. در ادامه بایستی موها را به صورت لایه لایه اتوکشی کنیم. عمل اتوکشی برای هر لایه مو با توجه به میزان آسیب‌ دیدگی و نازکی آن باید بین ۱۰ تا ۱۵ مرتبه تکرار شود. لازم به ذکر است که اتو مو باید از جنس تیتانیوم و یا سرامیک مخصوص کراتین باشد.

توجه کنید که بعد از انجام کراتین گرم، موها را تا سه روز خیس نکنید. بعد از سه روز نیز لازم است تا موها توسط شامپوی مخصوص کراتین که بدون سولفات است، شسته شوند. همچنین توصیه می‌شود که تا سه روز بعد از انجام کراتین گرم از گیره و کش استفاده نکنید، زیرا علامت آن‌ها بر روی موهای شما خواهد ماند.

در نحوه استفاده از کراتین سرد می‌بایست موهای خود را با شامپوی مخصوص کراتین که سبب باز شدن کوتیکول مو می‌شود، بشویید تا اجازه دهید مواد خاصیت درمانی خود را بر روی موها به کار گیرند. در ادامه آب موها را خشک کرده و مواد کراتین سرد را بر روی آن‌ها مالیده و در تمامی قسمت‌های سر به خوبی پخش کنید تا ساقه موها با مواد آغشته شوند.

سپس موهای خود را برای یکدست شدن مواد شانه کنید و یک کلاه پلاستیکی را روی سر خود قرار دهید. در ادامه با حرارت ملایم سشوار، موها را خشک کرده و ۳۰ تا ۶۰ دقیقه منتظر می‌مانید تا مواد جذب مو شوند. در انتها کلاه را از سر برداشته و با سشوار عمل براشینگ را انجام می‌دهید. برای ماندگاری کراتین سرد بر روی موها لازم است تا آن‌ها به مدت ۴ روز شسته نشوند و بعد از این زمان نیز از یک شامپوی بدون سولفات برای شستن موها استفاده کنید.

تفاوت کراتین سرد و گرم در نحوه اجرا

مواد به کار رفته در کراتین سرد

استفاده بیش از حد از رنگ و دکلره و یا شرایط آب و هوایی نامناسب باعث می‌شوند که موها دچار خشکی و آسیب شوند. در این حالت رنگ‌پذیری موها نیز کاهش پیدا کرده و نیاز به ترمیم و احیای آن‌ها خواهد بود. در بررسی تفاوت کراتین سرد و گرم لازم است تا با هر کدام از این دو روش آشنا شویم؛ بنابراین در این بخش می‌خواهیم به بررسی کراتین سرد بپردازیم.

یکی از روش‌های کراتینه کردن، کراتین سرد نام دارد که برای موهای رنگ‌ و مش ‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. دکلره و رنگ مو منجر به خالی شدن ویتامین و پروتئین مو شده و جهت بازیابی آن‌ها از کراتین سرد استفاده می‌شود.

کراتین سرد حالت‌پذیری بیشتری را برای موها فراهم کرده و باعث می‌شود تا عمل براشینگ راحت‌تر انجام شود. به علاوه این روش رنگ را بر روی سطح مو تثبیت می‌کند و باعث می‌شود تا دوام و ماندگاری رنگ افزایش پیدا کند. این تثبیت رنگ برای رنگ‌های فانتزی اهمیت بیشتری دارد. در صورتی که موهای خود را مش و یا رنگ کرده‌اید، می‌توانید از کراتین سرد در همان روز برای جبران آسیب‌های وارد شده به موهای خود استفاده کنید. همچنین کراتین سرد مو حاوی مواد طبیعی و بدون فرمول‌های شیمیایی بوده و به همین علت به اتوکشی نیاز ندارد و تنها با استفاده از حرارت ملایم سشوار انجام می‌شود.

مواد به کار رفته در کراتین سرد

مواد به کار رفته در کراتین گرم

از دیگر روش‌های صاف کردن مو، استفاده از کراتین گرم است که حاوی گازهای شیمیایی بوده و بایستی در محیطی انجام شود که تهویه مناسبی دارد. یکی از تفاوت کراتین سرد و گرم در این است که ریشه موها در روش کراتین گرم با مواد تماس پیدا نخواهد کرد و این مواد تنها بر روی ساقه موها مالیده می‌شوند.

در این روش موها نباید تا سه روز خیس شوند و بعد از سه روز نیاز به استفاده از شامپو و ماسک مو مخصوص خواهد بود. استفاده از شامپو مخصوص موهای کراتینه می‌تواند منجر به افزایش ماندگاری این مواد بر روی موهای شما شود.

در فرآیند کراتینه مو یک سری از مواد به موهای شما تزریق می‌شود تا موها احیا و نرم شوند. کراتین گرم می‌تواند ظاهر مو را نیز بهبود بخشیده و به آن‌ها حالتی ابریشمی و درخشان بدهد. امروزه خیلی از افراد از این روش برای زیباتر کردن و افزایش سلامت موهای خود استفاده می‌کنند.

مواد به کار رفته در کراتین گرم

بررسی مزایا و معایب کراتین سرد و گرم

از دیگر تفاوت کراتین سرد و گرم می‌توان به مزایای این دو روش اشاره کرد که در این بخش قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم. کراتین به عنوان یکی از پروتئین‌های بدن محسوب شده و منجر به حفظ سلامت مو و ناخن می‌شود. در برخی مواقع میزان این ماده در بدن کاهش یافته و نیاز به جبران این کمبود خواهد بود. کراتینه مو از روش‌هایی است که می‌تواند با خاصیت درمانی خود باعث سالم و شاداب شدن موها شود.

کراتین سرد باعث رطوبت و آبرسانی بالای مو شده و از ریزش آن جلوگیری می‌کند. این تکنیک می‌تواند رنگ مو را تثبیت کرده و هزینه کمتری در مقایسه با کراتین گرم دارد. همچنین در روش کراتین سرد به اتوکشی نیاز نبوده و همین مسئله باعث می‌شود تا به بافت مو آسیبی وارد نشود.

در ارتباط با کراتینه کردن مو باید بگوییم که این تکنیک باعث می‌شود تا موهای شما به نگهداری کمتری نیاز پیدا کند و دیگر استفاده از سشوار و اتو برای صاف کردن آن‌ها لازم نباشد. در صورتی که موهای وز و خشکی دارید، با انجام کراتین گرم می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کرده و ساعت‌های طولانی را برای صاف کردن موهای خود تلف نکنید. همچنین با کراتینه کردن زمان شانه و خشک کردن موها نیز کاهش خواهد یافت.

کراتینه مو با از بین بردن تداخل میان سلول‌های مو باعث می‌شود تا شما از موهایی صاف و سالم برخوردار شوید. به علاوه این روش نیز مانند کراتین سرد موها را آبرسانی می‌کند. از طرفی کراتین گرم در از بین بردن موخوره موثر واقع شده و از گره خوردن موها نیز جلوگیری می‌کند.

در صورتی که مراقبت‌های بعد از کراتین را به صورت اصولی انجام دهید تا مدت‌ها می‌توانید از داشتن موهایی صاف و نرم لذت ببرید. کراتینه گرم تار موها را تقویت کرده و سبب استحکام آن‌ها می‌شود؛ بنابراین احتمال آسیب‌ دیدگی کاهش یافته و فرصت مناسبی برای رشد موها فراهم می‌شود.

بررسی مزایا و معایب کراتین سرد و گرم

مقایسه مراقبت‌های بعد از کراتینه سرد و گرم

از مهم‌ترین مواردی که برای انجام کراتین باید در نظر داشته باشید، مراقبت‌های بعد از آن است. تفاوت کراتین سرد و گرم در نحوه مراقبت‌های بعد از آن نیز مشهود است. از آنجایی که کراتینه مو هزینه نسبتاً زیادی دارد، بنابراین لازم است تا از مراقبت‌های بعد از کراتین سرد و گرم آگاه باشید تا بتوانید موهای خود را برای مدت زمان بیشتری صاف و نرم نگه دارید.

همان‌طور که اشاره شد، بعد از انجام کراتین سرد باید تا ۴ روز از خیس کردن و شستن موهای خود خودداری کنید. این عمل منجر به فیکس شدن مواد بر روی موهای شما خواهد شد. همچنین شما بعد از این مدت برای شستن موهای خود نیاز به یک شامپو بدون سولفات خواهید داشت.

در ارتباط با مراقبت‌های بعد از کراتین گرم باید بگوییم که سعی کنید تا سه روز موهای خود را خشک نگه دارید. رطوبت می‌تواند مقدار زیادی از کراتین را از بین ببرد و باعث تخلخل موها شود. البته این زمان در مدل‌های مختلف کراتین گرم متفاوت است.

همچنین در سه روز اول باید از رفتن به استخر و فعالیت بدنی شدید هم خودداری کنید، زیرا عرق کردن هم مانند حمام رفتن بوده و می‌تواند باعث از بین رفتن مقدار زیادی کراتین شود. توصیه می‌شود که موهای شما در سه روز اول باز بماند؛ زیرا موها پس از کراتین بسیار شکل‌پذیر هستند و این مورد باعث می‌شود که استفاده از گیره یا کش باعث ایجاد فرورفتگی در موها شود.

یکی ‌دیگر از نکات مراقبتی بعد از انجام کراتین گرم، استفاده از روبالشی‌ ابریشمی است. این روبالشی‌ها در مقایسه با روبالشی‌های نخی اصطکاک کم‌تری داشته و می‌توانند موهای شما را صاف و سالم نگه دارند. افزون بر تمامی این‌ها استفاده از شامپو بدون سولفات نیز از موارد مهمی است که باید بعد از کراتین گرم مورد استفاده قرار گیرد. در صورت استفاده از شامپوهای حاوی سولفات بعد از کراتینه، هر چه رشته‌ کرده بودید، پنبه می‌شود.

مقایسه مراقبت‌های بعد از کراتینه سرد و گرم

تفاوت کراتینه گرم و سرد از نظر هزینه

از دیگر موارد بررسی در تفاوت کراتین سرد و گرم، هزینه آن است. در تکنیک کراتین گرم نیاز به حرارت دادن مو بوده و زمان بیشتری برای انجام آن صرف می‌شود. این در حالی است که در کراتین سرد مراحل حرارت دادن به موها لازم نیست.

از کراتین سرد می‌توان بر روی ریشه موها هم استفاده کرد. با این وجود کراتین سرد نمی‌تواند مانند کراتین گرم منجر به صافی کامل موها شود و اثربخشی آن بیشتر برای احیا ساقه‌های آسیب ‌دیده خواهد بود.

در کراتین گرم ریشه‌ها نباید با مواد در تماس باشند. پس از اعمال مواد نیز لازم است تا تمام قسمت‌های مو با سشوار خشک شده و بعد اتوکشی شوند؛ بنابراین با توجه به موارد گفته شده درمی‌یابیم که در روش کراتین گرم نیاز به مراحل اتوکشی بوده و این مواد هزینه بیشتری در مقایسه با کراتین سرد دارند.

به علاوه در صورتی که قصد دارید مواد کراتین گرم را توسط یک آرایشگر حرفه‌ای بر روی موهای خود اعمال کنید، زمان بیشتری در مقایسه با روش کراتین سرد صرف می‌شود. به همین علت کراتین گرم هزینه بیشتری در مقایسه با کراتین سرد خواهد داشت.

با این حال لازم به ذکر است که کراتینه کردن مو به عنوان یکی از بهترین روش‌ها جهت صاف و نرم کردن مو محسوب شده و برای افرادی که می‌خواهند موهای صافی داشته باشند، گزینه ایده‌ آلی به شمار می‌رود.

سخن پایانی

امروزه یکی از روش‌هایی که برای نرم و صاف کردن موها به کار می‌رود، کراتینه است که به انواع کراتین گرم و کراتین سرد تقسیم می‌شود. اطلاع از تفاوت کراتین سرد و گرم باعث می‌شود تا روش مناسبی را برای موهای خود انتخاب کرده و از صافی آن لذت ببرید. در تکنیک کراتین سرد نیاز به مرحله اتوکشی نخواهد بود و این روش هزینه کمتری نیز در مقایسه با کراتین گرم دارد؛ اما کراتین گرم درصد صافی بیشتری را برای موها به ارمغان می‌آورد؛ بنابراین می‌توانید با توجه به نیاز خود، به انتخاب هر کدام از این تکنیک‌ها بپردازید.

سوالات متداول

آیا امکان رنگ کردن مو قبل از انجام کراتین گرم و سرد وجود دارد؟

بهترین حالت برای حفظ سلامت موها این است که تا سه روز قبل از کراتینه کردن، موهای خود را رنگ کنید. در صورتی که موفق به این کار نشدید تا چند ساعت قبل از کراتینه کردن نیز می‌توانید موهای خود را رنگ کنید و یا با استفاده از رنگ های بدون آمونیاک میتوانید به مدت دو هفته بعد از کراتین کار رنگ را انجام دهید.

بعد از کراتین گرم و سرد امکان حالت دادن موها وجود دارد؟

بله. با استفاده از دستگاه‌های حرارتی و آرایشی امکان حالت دادن و حتی شینیون موها بعد از کراتین گرم و سرد وجود خواهد داشت.

آیا می‌توان کراتین سرد را بر روی موهای رنگ‌‌ شده انجام داد؟

بله. امکان استفاده از کراتین سرد بر روی موهای رنگ شده و همچنین دکلره شده وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *