مقالات

انتخاب شامپو و ماسک مناسب مو چه اصولی دارد؟

انتخاب شامپو و ماسک مناسب مو چه اصولی دارد؟

بخشی از فعالیت روزانه هرکدام از ما به رسیدگی، شستشو و حالت دادن موها مربوط است و ازاین‌رو است که انتخاب شامپو و ماسک مناسب مو اهمیت پیدا می‌کند. مو و پوست سر در طول روز در معرض آلودگی‌های بسیار زیادی است و عجیب نیست که موها زودتر از دیگر بخش‌های بدن آلوده شوند. عوامل آسیب‌زای محیطی و شستشوهای پی‌درپی می‌تواند باعث آسیب جدی به مو شود، اما اگر از شامپو و ماسک مناسب استفاده کنید، این نگرانی بسیار کم‌تر خواهد بود.

اطلاع از روش انتخاب شامپو مو و ماسک مناسب مو، موضوعی است که همه ما باید به آن توجه داشته باشیم. موها بخشی از هویت بصری ما را تعریف می‌کنند و در نتیجه سلامتشان می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. شرکت‌های بسیار مطرح و بزرگی هستند که در زمینه تولید شامپو و ماسک مو فعالیت دارند. برخی از آن‌ها به‌عنوان برندهای معروف شناخته می‌شوند، اما در این میان شما هستید که باید انتخاب نهایی را انجام دهید و یکی از شامپو یا ماسک‌ها را برای خود تهیه کنید.

اینجاست که سؤالات متعددی در ذهن شما شکل می‌گیرد؛ سؤالاتی از قبیل ماسک مناسب مو خود را چگونه انتخاب کنیم؟ یا موارد ازاین‌دست که می‌توانند باعث سردرگمی شوند. پاسخ به همه این پرسش‌های تنها در صورتی امکان‌پذیر است که بدانید خرید یک شامپو یا ماسک خوب چه اصولی دارد.

بهترین شامپو برای موها را چگونه انتخاب کنیم؟

زمان خرید شامپو برای موهای خود، با تنوع بی‌نظیری از محصولات مختلف با برندهای متفاوت مواجه خواهید شد که خرید را بسیار دشوار می‌کنند. بعضی از آن‌ها آب‌رسان هستند، بعضی برای موهای چرب مناسب‌اند و بعضی برای موهای خشک؛ در این میان با چه معیارهایی باید خرید را انجام دهیم؟ در ادامه برخی از موارد و نکات را خدمت شما معرفی کرده‌ایم که با توجه به آن‌ها می‌توانید بهترین شامپو را برای موهای خود انتخاب کنید.

بهترین شامپو برای موها را چگونه انتخاب کنیم؟

چرا باید از شامپو استفاده کنیم؟

هدف اصلی برای استفاده از شامپو، تمیز کردن مو و پوست سر است. به شکل دقیق‌تر اما شامپو آلودگی‌های و چربی‌های انباشته شده در اطراف فولیکول مو را تمیز می‌کند. شامپو به نسبت محصولاتی مانند صابون، بافت بسیار ملایم‌تری دارد و در حین شستشو باعث ایجاد آسیب به پوست یا موی سر نمی‌شود.

آیا نوع پوست سر در انتخاب شامپو اثرگذار است؟

همه شامپوهایی که در بازار به فروش می‌رسند توانایی تمیز کردن پوست و مو سر را دارند، اما طبیعتاً همه آن‌ها برای شما مناسب نخواهد بود. یکی از پارامترهایی که باید در زمان خرید شامپو مورد توجه قرار گیرد، نوع پوست سر شما است. به‌طورکلی سه حالت کلی برای پوست سر وجود دارد که در ادامه آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • پوست سر خشک
 • پوست سر چرب
 • پوست سر چرب و خشک (تلفیقی از پوست سر چرب و خشک)

هرکدام از موارد عنوان شده، نیازمند شامپویی با خواص متفاوت هستند. در ادامه خواص شامپو مناسب برای هر یک را به ترتیب عنوان خواهیم کرد.

 • برای پوست سر خشک باید به دنبال شامپویی باشید که رطوبت را از پوست شما نگیرد. برای این کار از شامپوهای تقویت‌کننده، استحکام دهنده و امثال آن‌ها دوری کنید. به مواد سازنده شامپو دقت کنید که فاقد سولفات باشد. این ماده به‌شدت باعث خشک‌شدن پوست سر شما خواهد شد. در نهایت بهتر است به دنبال شامپوهایی باشید که رطوبت مو شما را افزایش داده و یا از روغن‌های گیاهی در آن‌ها استفاده شده باشد.
 • انتخاب شامپو و ماسک مناسب مو کار دشواری نیست اگر بدانید دقیقاً به دنبال چه محصولاتی باشید. اگر پوست سر شما چرب است، به‌هیچ‌عنوان سمت خرید شامپوهای مرطوب‌کننده یا صاف‌کننده نروید. محصولاتی که به‌عنوان حجم دهنده، تقویت‌کننده یا متعادل‌کننده به فروش می‌رسند، انتخاب خوبی برای شما خواهند بود. در نهایت باید اشاره کنیم که موهای چرب نیاز به شستشوی بیش‌تری دارند و باید زمان طولانی‌تر را در هر بار حمام برای این منظور اختصاص دهید.
 • برای موهایی که در دسته سوم قرار می‌گیرند، توصیه می‌کنیم به دنبال شامپوهایی باشید که بیش‌تر برای پوست سر چرب مناسب هستند. چرا که در این شرایط اصولاً موهای شما خشک و پوست سرتان چرب است و بهترین کار انتخاب شامپویی مناسب پوشت سر خواهد بود.

آیا نوع پوست سر در انتخاب شامپو اثرگذار است؟

نوع مو و رابطه آن با انتخاب شامپو

همه ما می‌دانیم خرید لوازم آرایشی بهداشتی مانند شامپو و ماسک مو دشوار است. هر کس با توجه‌ به نوع موهایش باید از شامپوی متفاوتی استفاده کند. به‌ کاربردن شامپویی که مناسب موهای شما نباشد در طولانی‌مدت عوارض زیادی دارد. در ادامه می‌خواهیم بررسی کنیم که برای هر نوع مو باید چه نوع شامپویی انتخاب کنید.

 • موهای صاف

شامپوهایی برای این نوع مو مناسب هستند که مرطوب‌کنندگی بالا داشته باشند. این شامپوها موها را برای حالت صاف و لَخت آماده می‌کنند.

 • موهای فر

مانند موهای صاف، برای این نوع مو هم باید به دنبال شامپویی باشید که رطوبت بالا ایجاد کند و باعث سنگین‌ شدن موها نشود. شامپوی مناسب برای این موها، باید از موخوره و شکنندگی آن‌ها جلوگیری کند.

 • موهای نازک

این نوع مو سریع‌تر از دیگر از انواع مو، چرب می‌شود؛ به همین منظور باید به دنبال محصولاتی باشید که به آن‌ها حجم دهند. شامپوهایی که دارای مواد کرمی هستند به‌هیچ‌عنوان برای این نوع مو مناسب نیستند.

 • موهای موج‌دار

این مدل مو نیاز به شامپویی دارد که به‌اندازه کافی رطوبت رسان باشد و از خشکی آن‌ها جلوگیری کند.

 • موهای شکننده و رنگ شده

هنگامی که مو حالت شکننده داشته باشد، یعنی نیاز به تقویت بیش‌تر دارد. عموماً پس از رنگ‌کردن موها چنین حالتی ایجاد می‌شود. در این شرایط باید از شامپوهایی استفاده کنید که تقویت‌کننده باشند و پروتئین‌های موردنیاز را به موها برسانند.

 • موهای وز شده

موهایی که دچار این حالت می‌شوند، بیش از این که نیاز به رطوبت یا تقویت داشته باشند، باید نرم و حالت‌پذیر شوند. به‌این‌ترتیب بهترین انتخاب برای این شرایط، شامپوهای حاوی نرم‌کننده قوی هستند.

نوع مو و رابطه آن با انتخاب شامپو

ماسک مناسب مو چه ویژگی‌هایی دارد؟

سلامت، حالت و زیبایی موهای شما در زندگی روزمره اهمیت زیادی دارد. گاهی حتی می‌توان از حالات موهای یک فرد متوجه حال روحی و روانی او شد. این مثال کمک می‌کند متوجه شویم که انتخاب شامپو و ماسک مناسب مو چه میزان اهمیت دارد. تا اینجا بررسی کردیم که برای موهای مختلف باید از چه نوع شامپویی استفاده کنید.

شامپوها زمانی کاربرد دارند که وضعیت موهای شما در حال طبیعی باشند؛ اما گاهی در اثر رنگ‌کردن، دکلره و یا روش‌های نادرست شستشو موهای شما آسیب می‌بینند و باید برای ترمیم آن‌ها کاری انجام دهید. در ادامه می‌خواهیم به سؤال ماسک مناسب مو خود را چگونه انتخاب کنیم، پاسخ دهیم؛ اما پیش از آن باید آشنایی بیش‌تری با ماسک مو و ماهیت آن داشته باشید.

ماسک مو چیست و چه تفاوتی با نرم‌کننده دارد؟

باور اشتباهی که برخی از مردم دچار آن هستند، یکسان بودن ماسک مو و محصولاتی مانند نرم‌کننده است. محصولات آرایش و بهداشتی همچون نرم‌کننده مو، تأثیری سطحی دارند، اما در مورد ماسک مو باید بدانید که این محصول باهدف تغذیه عمقی پوست و موی سر شما تولید می‌شود. در واقع ماسک مو اثراتی طولانی‌مدت‌تر از نرم‌کننده‌ها دارد و علاوه بر مو، پوست سر شما را هم تغذیه می‌کند.

انواع ماسک مو با توجه‌ به نوع مو

با توجه‌ به تعریف ماسک مو، کسانی عمدتاً به دنبال این محصول هستند که موهای آسیب‌دیده، رنگ‌شده یا شکننده دارند. همانند شامپو، برای انتخاب ماسک مو هم باید معیارهایی را در نظر گرفت. تنوع زیادی از ماسک مو وجود دارد که هرکدام متناسب با یک نوع مو هستند. در ادامه بررسی می‌کنیم که هرکدام از آن‌ها برای چه نوع موهایی مناسب خواهند بود:

 • ماسک مخصوص موهای آسیب‌دیده

آسیب‌دیدگی موها یا در اثر استفاده از سشوار در دمای بالا است یا به‌واسطه دکلره کردن یا رنگ‌کردن موها ایجاد می‌شود. درهرصورت شما در چنین شرایطی به ماسک مویی نیاز دارید که حاوی پروتئین‌هایی بر پایه کراتین مو باشند. این محصول می‌تواند موها را درخشان‌تر نشان دهد و با حفظ ساختار رنگ باعث دوام بیش‌تر آن شود.

 • ماسک مخصوص موهای خشک

اگر موهای شما خشک هستند و به‌سختی حالت می‌گیرند، باید ماسک مویی انتخاب کنید که رطوبت و چربی آن‌ها را بالا ببرد. ماسک موهای حاوی روغن‌هایی مانند روغن آرگان یا جوجوبا انتخاب‌های خوبی هستند.

 • ماسک مخصوص موهای نازک

موهای نازک تمایل زیادی به لَخت بودن و چسبیدن به هم دارند. برای رفع این مشکل باید به دنبال ماسک مویی باشید که حاوی مواد حجم دهنده و روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل است. بافت این ماسک‌ها بسیار سبک‌تر از دیگر انواع ماسک مو است و با یکبار استفاده متوجه این موضوع خواهید شد.

 • ماسک مخصوص موهای چرب

یکی از دلایلی که باعث چرب شدن موهای سر می‌شود، بسته‌شدن منافذ پوست سر است. افرادی که موهایی چربی دارند باید به دنبال ماسکی باشند که میزان تولید چربی در موها و پوست سر را کنترل و متعادل کند. این محصولات دارای مواد مانند چای سبز هستند که برای کنترل چربی مو و پوست سر بسیار اثرگذار خواهند بود.

 • ماسک مخصوص و موهای فر

عموماً کمبود رطوبت و چربی در ریشه و پایه موها باعث فر شدنشان می‌شود. ازاین‌رو بهترین ماسک برای این نوع مو، محصولی است که به‌اندازه کافی رطوبت‌رسانی و چربی داشته باشد. در این ماسک‌ها عموماً از روغن‌های طبیعی به کار می‌رود.

انواع ماسک مو با توجه‌ به طرز استفاده

انواع ماسک مو با توجه‌ به طرز استفاده

علاوه بر نوع موها، ماسک‌ها را می‌توان بر اساس طرز استفاده‌شان هم دسته‌بندی کرد. با درنظرگرفتن این موضوع می‌توان این محصولات را به دودسته کلی تقسیم کرد:

 • دسته اول ماسک‌هایی هستند که می‌توانید پس از حمام استفاده کرده و نیازی به آبکشی ندارند.
 • دسته دوم محصولاتی هستند که در حین شستشوی سر باید مورداستفاده قرار گرفته و پس از مدتی مشخص کاملاً شسته شوند.

سخن آخر 

تا اینجا بررسی کردیم که برای انتخاب شامپو و ماسک مناسب مو باید چه پارامترهایی را در نظر بگیریم. با مطالعه این مطالب به‌راحتی می‌توانید در زمان خرید با کمی جستجو به محصول موردنظر خود دست پیدا کنید؛ اما کار تمام نشده، هنوز هم نکاتی هستند که باید پیش از خرید آن‌ها را بررسی کنید.

اولین نکته مهم این است که پس از انتخاب محصول، حتماً بررسی کنید که دارای نشان استاندارد ملی باشد. محصولات تقلبی و بی‌کیفیت زیادی در بازار عرضه می‌شوند که به‌راحتی توانایی آسیب‌زدن به موهای شما را دارند. سعی کنید از برندهای شناخته شده و معتبر خرید کنید که از کیفیت محصولاتشان اطمینان داشته باشید.

نکته دوم توجه به اطلاعات تولید مانند تاریخ تولید و تاریخ انقضا محصول است. در نهایت هم توصیه می‌کنیم همه محصولات آرایشی و بهداشتی مانند شامپو و ماسک مو را از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.

اگر به‌ درستی مطالب عنوان شده را به کار ببرید، دیگر پرسش‌هایی مانند ماسک مناسب مو خود را چگونه انتخاب کنیم یا روش انتخاب شامپو و ماسک مناسب مو چیست، برای شما بی‌پاسخ نخواهند بود. البته با این‌ وجود توصیه می‌کنیم که حتی با اطلاع از همه روش‌های انتخاب شامپو و ماسک مناسب مو باز هم از مشاوران پوست و مو در داروخانه‌ها و مراکز خرید، کمک بگیرید.

سوالات متداول

آیا می توانم از هر شامپویی برای موهای رنگ شده استفاده کنم؟

استفاده از هر شامپویی برای موهای رنگ شده توصیه نمی شود زیرا می توانند رنگ را از بین ببرند یا به سرعت محو شوند. توصیه می شود از شامپوهایی که مخصوص موهای رنگ شده فرموله شده اند استفاده کنید؛ زیرا آنهابه گونه ای طراحی شده اندکه ملایم باشند و به حفظ رنگ مو کمک کنند.

آیا می توانم به جای نرم کننده از ماسک مو استفاده کنم؟

بله، می توانید به جای نرم کننده از ماسک مو استفاده کنید. ماسک‌های مو معمولاً غلیظ‌ تر هستند و تغذیه و آبرسانی عمیق‌تری به موها می‌دهند. آنها را می توان به عنوان جایگزینی برای نرم کننده های معمولی یا به عنوان یک درمان گاه به گاه برای مراقبت بیشتر استفاده کرد.

آیا باید شامپو و ماسک موی یک برند را همخوانی کرد؟

به طور کلی انتخاب شامپو و ماسک مناسب مو از یک برند ضروری نیست. شما می توانید محصولاتی از برندهای مختلف را بر اساس نیازها و ترجیحات موهای خود ترکیب و مطابقت دهید. با این حال، استفاده از محصولاتی از همان برند ممکن است سازگاری بهتری داشته باشد و به طور بالقوه اثربخشی کلی روتین مراقبت از مو را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *